Barselona’da Nerede Kalınır? | En İyi 8 Bölge

Avrupa’nın en popüler şehirlerinden biri olan Barselona, konaklama açısından pek çok alternatif sunuyor. Sıcak iklimi, uzun ve güzel sahilleri yaz aylarında yoğunluğun daha da artmasını sağlıyor. Barselona’da gezilecek yerlere baktığınızda, bazı bölgelerin öne çıktığını göreceksiniz.  Daha konforlu bir gezi için konaklamada bu bölgeler tercih edilebilir. Kalacak yere karar verdikten sonra Görülmesi Gereken Yerler ve Yeme İçme Mekanları yazılarına göz atmak isteyebilirsiniz.

Burada bir parantez açmak gerekirse; Barselona için bazı bloglar “güvenli değil, çok hırsızlık oluyor, sokaklarda hep çok tedirgin dolaştım, telefonumu ve cüzdanımı bir an olsun yanımdan ayırmadım” şeklinde bahsediyor. İsveç ya da İsviçre’den gelmediyseniz hırsızlık vs. için ekstra dikkat etmeniz gerekmez. Türkiye’de de telefonumuzu ve çantamızı yanımızdan ayırmıyoruz. O yüzden abartmaya gerek yok.

barcelona-wall-graffiti
Barselona’ya Turist Olarak Gelip, Airbnb’den Ev Tutanlara Hayat Çok Zor 🙂

Barselona’da Önerdiğim 8 Bölge

Ciutat Vella

Katalanca’da Eski Şehir anlamına gelen bu geniş bölge şehir merkezi dediğimiz kısım ve bir çok mahalleyi içeriyor. Bu bölgenin ortasından meşhur La Rambla geçiyor. Katalunya Meydanı’ndan başlayan bu en popüler ve turistik cadde, sahile kadar inip Colombus Anıtı’nda son buluyor. La Rambla’dan aşağıya sahile doğru inerken sağ tarafınız El Raval, sol tarafınız ise Barri Gotic semtleri.

la-rambla
La Rambla

El Raval

Barselona seyahatimde benim de konakladığım bölge. El Raval’in renkli, hareketli, bohem barlar ve mağazalarla dolu sokaklarında dolaşırken küçük küçük meydanlara denk gelmek oldukça keyifli. La Rambla caddesine çok yakın olduğunuz için oradaki her yere yürüyerek rahatlıkla erişme imkanınız var. Kalabalıktan biraz olsun uzaklaşmak isterseniz de bölgenin en ünlü caddesi olan Rambla del Raval’ın sakin kafelerini tercih edebilirsiniz.

rambla-del-raval-barcelona
Rambla Del Raval

Barri Gotic

Büyüleyici binalarla dolu Gotik Mahalle’de (Barri Gòtic) barlar, gece kulüpleri, yerel restoranlar ve Orta Çağ’dan kalma dar sokaklar yer alıyor. Sokaklarında gezerken sanki başka bir zaman dilimine ışınlanmışsınız gibi olur. Barselona’nın simgelerinden Barselona Katedrali ve bence şehirdeki en keyfili meydanlardan biri olan Plaça Reial bu bölgede yer alır. Kendinizi dönüp dolaşıp bu meydanda bulduğunuzda beni hatırlarsınız 🙂 Burası da aşırı merkezidir.

placa-reial-barselona
Barselona’nın En Güzel Meydanlarından Plaça Reial

Eixample

Şehrin daha yeni ve modern bir bölgesi. Ağaçlarla kaplı, birbirini dik açıyla kesen geniş sokakları ve sembol olmuş mimarisi ile konaklamak isteyenlerin tercih ettiği bölgelerden biri. Buraya Gaudi bölgesi desek yanlış olmaz çünkü Casa Milà, Casa Batlló ve La Sagrada Familia bu bölgede bulunuyor. Şehrin en önemli ve lüks caddelerinden biri olan Passeig de Gràcia mutlaka uğranılması gereken yerlerden. Bu caddenin üstünde kesinlikle bir akşam gidilmesi gereken çok şık bir mekan da var. El Nacional hakkında bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

eixample-sokaklari-barselona
Eixample Bölgesi İkonik Şehir Planlamasıyla Meşhur

El Born

Barselona’nın hippi bölgesi. Gece hayatının yoğun olduğu bölgede, tıpkı Barri Gotic’te olduğu gibi Orta Çağ’dan kalan yapıların ve dar sokakların arasında çok sayıda mağaza, kafe, butik, bar ve gece kulübü bulunuyor.

barcelona-el-born-streets
El Born Sokakları

Barceloneta

Şehre yaz aylarında deniz turizmi için gelenlerin tercih edebileceği bir bölge. Plajın hemen üst tarafındaki sokaklarda yürürken güneyde yazlık bir yerde ya da bir adadaymış gibi hissedebilirsiniz. Ünlü Sant Sebastià plajında denize girip, Port Olimpic’teki mekanlarda tapasların ve deniz ürünlerinin tadına bakabilir, geceleri de çılgın partilere katılmak için kulüplere gidebilirsiniz.

barceloneta-beach
Barceloneta Plajı

Sant Marti

Barceloneta bölgesinin doğusunda sahil kesimi boyunca yer alır. Geçmişte şehrin endüstri merkeziyken, modernize edilmiş ve yerini teknoloji ofislerine, tasarım galerilerine bırakmış. Sant Marti içindeki Pobleneu bölgesinde çok sayıda havalı kafe ve tapas barları var. Bogatell Plajı ise bölgenin en popüler yeri. Plajın hemen yukarısında bulunan Xiringuito Escriba isimli restorana kesinlikle gidin. Görülmesi gereken turistik yerlerden bir tık uzak olsa da gelişmiş ulaşım ağı ile çok sıkıntı çekmezsiniz. Eğer tercihiniz denizden yanaysa ve Barceloneta bölgesinin kalabalık ve pahalı oluşu hoşunuza gitmediyse, alternatif olarak değerlendirilebilir.

Rambla-Poblenou-Sant-Marti
Rambla del Poblenou

Gracia

Yukarıda bahsettiğim tüm bölgelerin kuzeyinde yer alıyor ve diğerlerine göre merkezi sayılmaz. Şehrin hay huyundan uzak bir yer ama öyle çok da uzak değil. Metroyla önemli yerlere 3-4 durak. Dolayısıyla bu bölge yine de tercih listemize girer. En turistik yerlerden biri olan Park Güell de burada.

gracia-bolgesi-sokaklari
Gracia Bölgesi Diğerlerine Kıyasla Daha Sessiz Ama Uzak

Barselona’da kalacak bölgeye karar verdiyseniz, gezmeye başlamak için En Güzel 12 Yer listesine göz atmak isteyebilirsiniz.

Yorum Yaz