Barselona’da Gezilecek Yerler | En Güzel 12 Yer

Barselona’da Görülmesi Gereken 12 Yer

Barselona, görülmesi gereken yerler açısından Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri. Gösterişli binalar, renkli bahçeler, dar sokaklar, upuzun kumsallar ve güzel yemekleriyle Barselona dört dörtlük bir şehir. Bu rehberde bahsettiğim tüm yerleri içeren Barselona Gezilecek & Yenilecek Yerler Haritasını Google Haritalar uygulamasında açmak için haritadaki tam ekran simgesine basın.

Bu yerleri gezmeden önce karnınız acıktıysa sizi Barselona Yeme İçme Rehberi’ne alalım.

1. La Sagrada Familia

sagrada-familia-photo-barcelona-barselona
Muhteşem Mimarisiyle La Sagrada Familia

Kutsal Aile anlamına gelen La Sagrada Familia, halk arasında bitmeyen kilise olarak da biliniyor. 1882 yılında halkın yardımlarıyla yapımına başlanan , modern mimarinin öncülerinden Antoni Gaudi’nin 1883 yılında devraldığı fakat 1926 yılında bir tramvayın altında kalarak ölmesi sonucu yarım kalan bir bazilikadır.Yapımı, Gaudi’nin planlarına sadık kalınarak halen devam ediyor. 2028 yılında bitirilmesi planlanıyor. Dışı inanılmaz detaylı, içi aşırı güzeldir (abartmayı sevmem ama burası hak ediyor 🙂 )

sagrada-familia-dis
‘Tadilatta Olduğu İçin İçine Girmedik’ Diyenlerle Arkadaşlığınızı Bitirin 🙂

Dışında üç cephesi bulunuyor. Birincisi doğuş (nativity), ikincisi tutku (passion) ve üçüncüsü de ihtişam(glory) manasına geliyor. Her üç cephenin de inanç, umut ve hayırseverliği (faith, hope, charity) sembolize eden üçer girişi, ve havarileri sembolize eden dörder çan kulesi bulunuyor.

sagrada-familia-vitray-ve-sutunlar
Vitraylardan Süzülen Işık, Doğal ve Renkli Bir Aydınlatma Sağlıyor

Bazilikanın içinde ise kolonlar dallanıp budaklanan ağaçlar şeklinde tasarlanmış ve sanki ormanda dolaşıyormuşsunuz hissi uyandırıyor. İçerideki vitraylardan süzülen doğal ışıklandırma muhteşem. La Sagrada Familia’nın biletini kesinlikle online olarak alın. Önündeki bilet sırası beklenecek gibi değil. Online biletinizi buradan satın alabilirsiniz. Gezmek için de en az 3 saat ayırın. Özetle; burası gördüğüm en farklı yapı. Ne yapın edin, hayatınızda bir kez olsun görün.

Detaylar Harika

2. Casa Milà ve Casa Batlló

Casa Mila, Eixample bölgesindeki ünlü Passeig de Gracia caddesinde bulunan ve Gaudi tarafından tasarlanıp yapılan bir bina. İspanya’nın zenginlerinden birisi için inşa edilmiş. Değişik bir mimarisi var, önden bakılınca binanın dışı dalgalı deniz gibi görünüyor. Zamanında konut olarak kullanılmış, şimdi ise müze. İlginizi çekiyorsa içini de gezebilirsiniz.

casa-mila-gayudi
Casa Milà

Barselona’daki sıra dışı yapılardan bir diğeri olan Casa Battlo da Passeig de Gracia’da bulunuyor. Burada da tıpkı Gaudi’nin diğer yapılarında olduğu çılgın ve detaycı bir mimari ile karşılaşıyoruz. Maskeyi andıran balkon demirleri, köşeli olmayan dalgalı yumuşak hatlar, taş, cam ve  seramiklerle doğadan esinlenilerek oluşturulmuş cepheler harika. Merak edenler içini de görebilirler.

casa-battlo-gaudi
Casa Batlló

3. Barselona Katedrali

barcelona-cathedral
Barselona Katedrali

Barselona’nın önemli dini yapılarından biri olan katedral, Gotik tarzın en önemli simgelerinden biridir. Barri Gotic bölgesindeki dar sokakların arasında bulunan katedralin içi de gotik tarzı tam olarak yansıtıyor. Barri Gotic’teyseniz ve ortaçağ havasını yaşayıp, gotik mimariye doymak istiyorsanız, bu gotik katedrali kesinlikle görün. Bu arada, katedralin gotik mimariye sahip olduğunu söylemiş miydim? 🙂

barcelona-cathedral-detay
Barselona Katedrali Çok Gotik

4. Park Güellpark-guell-logo-barcelona

Enteresan bir güzelliği olan bu şehir parkı; doğadan ilham alan sıra dışı mimarisi ve renkleri ile mimarının dehasını çok iyi yansıtıyor. Gaudi’nin hayal gücünün sınırlarını zorladığı bu park Barselona’daki en keyifli yerlerden biri. Barselona’nın zenginlerinin kullanımı için tasarlanan park, panoramik manzaraya sahip terası ve etkileyici girişi ile hem eşsiz bir mimari eser hem de önemli bir turistik nokta.

park-guell-barselona-barcelona
Park Güell’den Şehir Manzarası

5. Montjuïc Tepesi

montjuic-tepesinden-sehir-manzarasi
Tepeden Şehir Manzarası

Şehir manzarası, doğal güzellikler ve kültürel aktiviteler istiyorsanız, Barselona şehir merkezinden otobüs ve metro veya Barceloneta plajından teleferik ile Montjuïc Tepesi’ne gitmelisiniz.Bence en keyifli yol teleferik. Şehir yavaş yavaş küçülmeye başlarken siz de fotoğraf makinelerinizi hazırlayın.

montjuic-barselona-teleferik
Teleferikte Harika Manzaralar Yakalayabilirsiniz

Bu tepede; Montjuic Kalesi, botanik bahçeler, Joan Miro Müzesi, Olimpiyat Kompleksi, Katalan Ulusal Sanat Müzesi ve Poble Espanyol açık hava müzesi bulunuyor.

montjuic-castle
Montjuic Kalesi

Tepeye ulaştıktan sonra Kale’nin bahçelerini gezip (kalenin içinde bir numara yok), şehir manzarası ve bin bir çeşit bitkinin arasındaki yollardan yürüyerek Joan Miro Müzesi’ne oradan da Katalan Ulusal Sanat Müzesi’ne gidebilirsiniz. Müzenin hemen aşağısında Magic Fountain’i (Montjuïc’in Sihirli Çeşmesi) ve arkasında Plaça Espanya ‘yı görebilirsiniz.

magic-fountain
Magic Fountain of Montjuïc

Yürümeye devam edip İspanya’nın farklı bölgelerine özgü yüzlerce yapının ve ikonik sokakların bir arada bulunduğu açık hava müzesi olan Pablo Espanyol’a uğrayıp, aşağıdaki Plaça d’Espanya’ya ulaşabilirsiniz. Böylece bütün tepeyi yürüyerek keşfedip, aşağıya inmiş olursunuz. Bu kadar yürüdükten sonra, karnınız acıkmış olmalı. Sizi hemen Barselona Yeme İçme Rehberi’ne alalım.

poble-espanyol
Poble Espanyol’da Küçük Bir İspanya Turu Atabilirsiniz

6. Barselona Plajları

Tepede sımsıcak güneş, uzun kumlu bir plaj ve mavi sularıyla Akdeniz. Biraz da kalabalık ekledik mi işte size Barselona plajları. Sahil şeridi boyunca uzanan kordonda; paten kayanları, bisiklete binenleri ve spor yapanları görmek mümkün. Kordonun hemen arkasında paellacılar, tapasçılar, barlar, restoranlar ve gece kulüpleri bulunuyor. Şehir merkezinde denize girilebilen az sayıdaki şehirden birisi olan Barselona’da 5 km’lik sahil şeridi boyunca 9 plaj bulunuyor. Bunların en kalabalık olanları, şehir merkezine çok yakın olan Sant Sebastia ve Barceloneta plajları.

barceloneta
Barceloneta Plajı ve Arkada W Hotel

La Rambla’dan yürüyerek veya metro ile kolaylıkla ulaşılabiliyor. Burada yüzmek ve güneşlenmenin dışında çeşitli su sporları da yapabilirsiniz. Kalabalıktan uzaklaşmak isterseniz sahil şeridi boyunca devam eden diğer plajları deneyebilirsiniz.

barselona-plajlari
Barselona Plajları / Büyütmek İçin Tıklayın

7. La Rambla

Burası Barselona gezinizde en çok geçeceğiniz cadde. Her yol bir şekilde La Rambla’ya çıkabilir. İki yanı boydan boya ağaçlarla kaplı olan yaklaşık 1 km’lik bu cadde, Katalonya Meydanı’ndan başlayıp Colombus Anıtı’nda son bulur ve El Raval ile Barri Gotic bölgelerinin sınırını oluşturur. Üzerinde tarihi yapılar, sokak sanatçıları, satıcılar, çiçekçiler, heykeller, hediyelik eşya dükkanları, kafeler, restoranlar ve bolca turistin olduğu cadde her daim kalabalıktır. Plaça Reial’e ve La Boqueria’ya mutlaka uğrayın.

la-rambla-barcelona
La Rambla

8. Plaça Reial

placa-reial-barcelona
Plaça Reial

Şehrin en eski ve hareketli meydanlarından Reial Meydanı’na La Rambla Caddesi’nde bir pasajdan geçerek ulaşabilirsiniz. Avludaki banklarda oturup soluklanmak veya kenardaki mekanlarda birer sangria içmek çok keyifli. Mutlaka uğramanız gereken yerlerden. Dönüp dolaşıp kendinizi bu meydanda bulacaksınız.

9. Mercat de la Boqueria

la-boqueria-market-barselona
La Boqueria Pazar Günleri Hariç 08-20 Saatleri Arası Açık
Bir tarafta renk renk meyve ve sebzeler, diğer yanda değişik deniz ürünleri, sakatatlar. İçerideki küçük barlarda ayaküstü beğendiklerinizi yiyip, şarabınızı içebilirsiniz. Hangisinde yiyeceğinizi bulamadıysanız benden size kıyak; El Quim’de yer bulun, tapaslardan gözünüze en güzel geleni, deniz mahsüllerinden de ahtapot söyleyin, bir şişe de soğuk cava açtırın. Oh mis.

10. Ciutadella Parkı

parc-de-la-ciutadella-parki-
Parc de la Ciutadella

Ciutadella Parkı (Parc de la Ciutadella), Barceloneta plajının hemen yukarısında, El Born bölgesinde bulunuyor. Burası şehirde dolaşırken Gotiklikten bunaldığınızda imdadınıza yetişecek bir yer. Oldukça geniş bir alana yayılan parkta, simge haline gelmiş çeşme, bolca heykel, doğa tarihi müzesi, hayvanat bahçesi ve küçük kayıklarla gezinti yapabileceğiniz gölet bulunuyor. Barselona’nın harika sokaklarında dolaşmaya küçük bir ara vermek için Ciutadella Parkı’na gidin, içerideki ufak büfeden sangrialarınızı alın, su ve kuş sesleri arasında çimlere yayılın.

parc-de-la-ciutidella-subjektifgeziyorum
Park, Mamut, Sangria ve Ben

11. The World Begins With Every Kiss

The-World-Begins-With-Every-Kiss
Bir öpücüğün sesi, bir topun sesi kadar yüksek değildir, ancak yankısı çok daha uzun sürer.

Gotik mahallenin, bilmeseniz gitmeyeceğiniz Plaça d’Isidre Nonell isimli ufak bir meydanında bulunan bu değişik eser, özgürlük temalı 4000 küçük fotoğrafın bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş öpüşen iki dudak murali.  ‘Mural nedir?’ diyenler bana özelden mesaj atabilirler. Bu duvar resmine hem uzaktan hem de yakından bakmalı.

12. Parc del Laberint d’Horta

parc-del-labirinth-d-horta-
Su Sesleri, Kuş Cıvıltıları, Mitolojik Heykeller ve Yeşillikler Arasında Kaybolmak İstiyorsanız Labirente girin

Barselona’da Gezilecek Yerler Listesi’ndeki en uzak yer bu labirent parkı. Bahçelerin, heykellerin, çeşmelerin, göletlerin ve ağaçların zarif bir karışımı olan bu parkta en popüler yer, selvi ağaçlarından oluşturulan labirent kısmı. Merkeze uzak diye gözünüz korkmasın. Şehrin en eski parklarından olan bu yere ulaşmak için L3 metro hattına binip Mundet durağında inebilirsiniz.

Yorum Yaz