Samos Gezi Rehberi
Türkiye’ye en yakın Yunan Adası olan Samos (Sisam); masmavi denizi, güzel kumsalları, rahat insanları ve güzel yemekleriyle aradığınız “Ada Kafası”nı size sunuyor. Öyle ufak da bir ada değil, bir ucundan bir ucuna 40 km’den fazla olan Samos’ ta yapılacak pek çok şey var.  Samos ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz. Şimdi bu harika adayı subjektif olarak inceleyelim.

Samos Ulaşım Rehberi

samos-tourist-map
Samos Haritası / Büyütmek İçin Tıklayın

Samos’a Ulaşım

Kuşadası’nda bulunan Dilek Yarımadası’na 2 km’den daha yakın olan Samos’a ulaşım yüzülerek yapılıyor. 😀  Yasal yol ise; Kuşadası’ndan kalkan feribotlar. Bence bunu tercih edin. Ertürk Lines firmasının her gün 09:00’da Samos’a feribotu var. Yine her gün 18:00’da Samos’tan Kuşadası’na dönüş var.

samos-feribot-ulasim
Kuşadası’ndan Samos Yaklaşık Bir Buçuk Saat Sürüyor

Buraya bir not düşmek gerekirse, biletinizi online olarak ayırtmış olsanız bile, sizden orijinal biletinizi istiyorlar. Bunun için firmanın limandaki bürosunun önünde kuyruğa giriyorsunuz, çok saçma bir şekilde vakit kaybına yol açıyor. Kontroller vs. derken saat 09:00’da kalkması planlanan feribot, anca 10:00 gibi kalkıyor. Bir de Samos limanında pasaport ve vize kontrolü için bekliyorsunuz. Dolayısıyla adaya günübirlik gitmek isteyenler için vakit kaybı çok fazla olabiliyor.

Kuşadası’ndan gitmek istemezseniz bir diğer yol Seferihisar’dan feribot ile geçmek. (08:00’de gidiş 17:00’de dönüş) İki hattın da biletlerini buradan satın alabilirsiniz.

Samos’ta Ulaşım

samos-car-rental-liman
Vathy Limanında Kordon Boyunca Araç Kiralama Firmaları Var

Samos’a ulaşmak için feribot biletinizi aldıktan sonra yapılması gereken bir diğer iş, araç kiralamak. Araç kiralamazsanız adadaki pek çok yere gitmeniz ya çok zor ve uğraştırıcı olur ya da imkansız olur. Bu yüzden araç kiralamak en mantıklısı. Samos’ta Budget, Sixt, Europcar gibi global firmalar olduğu gibi, Manos, Savvas, Yes gibi yerel araç kiralama firmaları da var. Gitmeden önce kesinlikle araç rezervasyonu yaptırmanızı öneriyorum. Fiyatlar günlük 30€’dan başlayıp, aracına göre 80€’ya kadar çıkabiliyor. Firmaların sitelerindeki otomobil fotoğraflarına aldanmayın, oldukça eski çıkıyorlar. Klimasını da mutlaka test edip öyle teslim alın 😉

Spotify – subjektifgeziyorum

Samos’un sımsıcak güneşi, masmavi denizi, güzel doğası, cana yakın insanları ve harika yemeklerini okurken, eşlik etmesi için harika bir liste hazırladım. Caciki, buzuki, sirtaki… Samos Spotify listesi aşağıda↓ Açın arkada çalsın…

Samos’ta Görülmesi Gereken Bölgeler

Samos, oldukça büyük bir ada. Sakin yapısı, yemekleri, havası, denizi, doğası ve tarihi yapılarıyla görülmesi gereken pek çok yeri var.

Bu rehberde bahsettiğim tüm yerleri içeren Samos Gezilecek & Yenilecek&Yüzülecek Yerler Haritası’nı, Google Maps uygulamasında açmak ve kaydetmek için haritadaki tam ekran simgesine dokunun.

1. Vathy

samos-panoramik-vathy-vathi
Panoramik Vathy Manzarası

Adanın merkezi olan Vathy; Samos’un kuzey doğusunda yer alıyor ve en kalabalık bölgesi. Büyük limanın bulunduğu bölge, adaya gelenlerin ilk ayak bastığı yer. Limandan çıktığınızda kordon boyunca, restoranlar, kafeler, barlar ve çeşitli dükkanlar var. Geceleri ışıl ışıl olan kordon boyunca yürümek, küçük tavernalarda, barlarda oturup bir şeyler yemek içmek oldukça keyifli. Tepelere doğru uzanan Vathy’nin yüksek kesimlerindeki ara sokaklarına mutlaka gidip, Rum evleri arasında gezip fotoğraf çekilmelisiniz.

mirini-hotel-samos-vathi-vathy
Mirini Hotel’de Dalgaların Sesinden Başka Ses Yok

Adanın kuzey tarafındaki bölgelere ve plajlara daha rahat ulaşmak için Vathy’de konaklamayı tercih edebilirsiniz. Benim subjektif önerim; bu ada deniz kum güneş üçgeninde rahat bir yaz tatili için tercih edileceğinden, en az 5 gün kalıp bir kısmında kuzeydeki bölgelerden birinde, diğer kısmında da güneydeki bölgelerden birinde konaklamanız. Eğer Vathy’de konaklayacaksanız, Mirini Otel’i tavsiye ederim. Merkeze oldukça yakın bu otel aynı zamanda Gagou plajının da hemen yanında bulunuyor. Dalgaların sesi ile uyuyup kuş ve su sesleriyle uyanmak istiyorsanız tercih edebilirsiniz.

2. Pythagorion

samos-pisagor-liman
Pythagorion Adanın En Popüler Bölgelerinden Biri

Pythagorion, ünlü matematikçi ve filozof Pisagor’un doğduğu ve yaşadığı yer. Adanın güneydoğusunda bulunan bölge tam bir yazlık Yunan kasabası. Samos’un en popüler yerlerinden biri olan Pythagorion’da konaklamak için pek çok otel ve pansiyon mevcut. Aynı zamanda uzun kumlu plajı ve dalgasız sığ sularıyla adanın en gözde plajlarından olan Psili Ammos buraya çok yakın. Bölgenin merkezindeki sahilde ufak teknelerin, kayıkların yanaştığı liman ve kordon boyunca uzanan hepsi birbirine benzeyen tavernalar var. Üç aşağı beş yukarı hepsi aynı o yüzden ya googledaki yorumlara ya da gözünüze güvenerek bir tanesini seçebilirsiniz. Ambrosia Tavern veya Elia Restaurant aklınızda bulunsun.

pisagor-heykeli-samos
Pisagor Heykeli Önünde Poz Vermek Bir Ada Geleneği
(a²+b²=c²)

Pythagorion’a çok yakın bir mesafede bulunan Hera Tapınağı’ndan bahsetmezsem olmaz. Yunan mitolojisine göre, Zeus’un karısı ve aynı zamanda kardeşi olan tanrıça Hera, Samos’ta doğmuş. Adanın güney kıyılarına yakın bir yerde bulunan tapınağın (daha doğrusu kalıntılarının) 115 sütunundan sadece bir sütun ayakta kalmış. Efes Artemis Tapınağı’ndan sonra döneminin ikinci büyük iyon tapınağı burası. Halikarnasoslu ünlü tarihçi Herodot, Hera Tapınağı’nı, o dönemde Yunanistan’ın en büyük ve en etkileyici tapınağı olarak tanımlamış. Deniz tatiline, biraz da kültür ve tarih sıkıştırayım diyenler mutlaka görmeli.

Hera Tapınağı Kalıntıları
Hera Tapınağı Kalıntıları

3. Kokkari

samos-kokkari-
Kokkari

Adanın kuzeyinde küçük bir yerleşim yeri olan bu bölgede, adanın en güzel plajlarından Tsamadou ve Lemonakia ile denizin dibinde kumsalda bulunan en güzel restoranlarından biri Meltemi bulunuyor.

Kokkari, Pyyhagorion’dan sonra adanın en turistik merkezi, son derece sempatik ve güzel bir yer. Restoranların bulunduğu merkezden denize girebilir veya çok yakın olan Tsamadou ve Lemonakia plajlarını tercih edebilirsiniz. Merkezin denizi bazı zamanlarda oldukça dalgalı olabiliyor. Yeme içme sorunu yok, sınırsız seçenek var. Akşam saatlerinde yemek için buradaki restoranları tercih ederseniz, dağların arkasından güzel bir gün batımı yakalayabilirsiniz.

4. Manolates

manolates-samos-sokaklari
Manolates Tipik Bir Dağ Köyü

Manolates, dağın tepesindeki yamaçlara kurulmuş bir Yunan köyü. Buraya ulaşmak için aşırı dar, oldukça dik ve keskin virajlı yollardan geçmeniz gerekiyor. Manolates’e ulaşmayı başaranları harika manzaralar ve şirin bir köy bekliyor.

manolates-samos
Manolates’in Yolu Oldukça Dar, Fazlasıyla Dik ve Virajlı Ama Çıktığınıza Değiyor

Bir şeyler içmek veya atıştırmak istiyorsanız size Loukas Taverna’yı tavsiye ederim. Esrarengiz bir şekilde alakasız yerlerde gözünüze çarpan tabelalarını takip edin, bu sayede hem köyün tepelerini de dolaşmış olacaksınız hem de sonunda orman ve deniz manzaralı Loukas’a ulaşacaksınız.

loukas-taverna-manolates
Manolates’teki Tabelaları Takip Edin, Sizi Loukas’a Götürecek

5. Karlovasi

samos-karlovasi-subjektifgeziyorum
Karlovasi’yi Şöyle Bir Dolaşıp Devam Edin

Karlovasi, adanın kuzey batısında yer alıyor ve Vathi’den sonra ikinci gelişmiş bölgesi. Bolca kafe, restoran ve bar bulabilirsiniz. Burası da Vathi gibi ada görünümünden bir tık uzak, şehir gibi. Dolayısıyla deniz turizmine gelenler ve vakti kısıtlı olanlar Karlovasi’nin merkezine uğramadan direkt olarak Potami Plajına ve Potami Şelalesine gidebilirler. Zaman sıkıntısı olmayanlar çok da büyük olmayan merkezde ufak bir tur atabilirler. Şelalede ve plajda bir numara yok benden söylemesi 😉

Samos Plajları

1. Livadaki

samos-livadaki-subjektifgeziyorum
Samos’taki Favori Plajım Livadaki

Samos Adası’nda en sevdiğim plajla başlıyorum. Vathy’e 20 dakika kadar uzaklıkta, bir yerden sonra toprak yola girip bir süre bu şekilde gitmeniz gerekiyor. Epey gittikten sonra acaba yanlış mı gidiyorum diye düşünürken plajın tabelalarını görüyorsunuz ve sonunda adanın en kuzey doğusunda harika bir koya varıyorsunuz.

livadaki-samos-tabela
Toprak Yoldaki Tabelaları Takip Edin, Doğru Yoldasınız

Bizde böyle bir yer olsa, otoparkta vale, girişte ücret gibi daha yüzmeden baya para bırakırdık. Livadaki’de bu tarz bir anlayış yok, ne yiyip içersen onun ücretini veriyorsun.

Adanın kuzeyinde olmasına rağmen kısmen korunaklı bir koy olduğu için diğerleri gibi dalgalı değil burası. Biraz kum biraz çakıl karışık bir plajı var.

Tepede kızgın güneş, masmavi bir deniz, hafifçe esen bir rüzgar, elde soğuk bir içecekle güneşlendikten sonra sahilde duran (ve ücretsiz olan) kanolardan birini alın biraz kürek çekip kendinizi serin sulara bırakın.

2. Psili Ammos

psili-ammos-samos
Psili Ammos’un Suyu Berrak Sığ ve Dalgasız. Karşısı Türkiye

Psili Ammos küçük kum anlamına gelen ve adanın güneydoğusunda bulunan kumluk bir plaj. Çok sığ, dalgasız ve berrak bir suyu var. Bu plajın bir diğer özelliği ise yaklaşık 1500m’lik mesafesi ile Türkiye ve Yunanistan arasındaki en yakın yer olması.

psili-ammos-mykali-samos-taverna
Psili Ammos’taki Favori Mekanımız Spiros’un İşlettiği Braxos Tavern

Şezlong ve şemsiye mevcut, eğer kullanacaksanız iki şezlong bir şemsiyenin 2€ gibi az bir ücreti var. İstemezseniz kendi havlunuzu veya sandalyenizi istediğiniz yere koyup devam edebilirsiniz. Plajın kumsalı oldukça geniş ve ucunda küçük bir taverna var. Deniz sizi acıktırırsa burası imdada yetişiyor.

3. Mykali

mykali-plaji
Mykali, Psili Ammos’a Göre Daha Sakin

Mykali Plajı, adanın güneyinde, Psili Ammos’a çok yakın ama o kadar popüler ve kalabalık değil. Büyük ve beyaz çakıl taşlı kumsalı ve berrak bir suyu olan uzunca bir plaj. Çeşitli su sporları yapabileceğiniz bu güzel plajda bir şeyler yemek içmek için tavernalar ve büfeler de var.

4. Kokkari

samos-genel-kokkari
Kokkari’de Deniz Çoğu Zaman Dalgalı Oluyor

Kokkari plajı, adanın kuzeyinde kalan çakıl taşlı bir plaj. Derin ve temiz bir denizi var fakat genellikle yüksek dalgalı olduğundan denize girmesi pek keyifli değil. Keyifli olan şey ise; ister gündüz ister akşam, plajdaki tavernalardan birinde oturup, benim tavsiyem Meltemi, çeşitli mezeler ve güzel bir salatayla, güneşte kurutulmuş ahtapot yerken uzo içmek.

5. Tsamadou ve Lemonakia

lemonakia-tsamadou-kokkari-samos
Adanın En Popüler İki Plajı Lemonakia ve Tsamadou

Kokkari merkeze çok yakın olan Tsamadou ve Lemonakia plajları yan yana iki koyda bulunuyor. Eskiden tamamen çıplaklar plajıyken, günümüzde koyun sadece bir ucunda tek tük çıplak görebilirsiniz. Bar, restoran, şezlong, şemsiye her türlü olanağın bulunduğu plajlarda, rüzgar kuzeyden esmediği müddetçe deniz de çok güzeldir.

6. Gagou

gagkou-gagou-plaji-samos
Gagou Plajı Vathy’de Denize Girilebilecek En Güzel Yer

Vathy’e çok yakın olan bu plaj, merkezde denize girebileceğiniz belki de tek yer. Küçük ve dalgasız olan bu koyda bir çok tesis olduğu için yeme içme konusunda da sıkıntı çekmezsiniz.

7. Kerveli

kerveli-plaji-samos
Kerveli’de Yeşil ve Mavi Buluşuyor ve Bu Harika Tablo Ortaya Çıkıyor

Samos’un doğusunda, yemyeşil ağaçlarla çevrili ve rüzgara karşı korunaklı bir koyda bulunan Kerveli, çakıl taşlarıyla kaplı ve suyu çarşaf gibi bir plajdır. Plajda tesis yok bu yüzden oldukça sessiz, sakin ve temizdir. Burası Türkiye’ye yakın olduğundan telefonunuzda Türk hattınız çekebilir.

8. Potokaki

potakaki-beach-samos
Potokaki’de Uçaklara Dikkat 🙂

Potokaki plajı, adanın güneyinde bulunan uzun bir kumsal. Plajı çakıl, denizin içi ise kum. Su sporu yapabileceğiniz tesis ve barlar var. En enteresan özelliği; havalimanının hemen yanında olmasından dolayı siz güneşlenirken üstünüzden uçakların inip kalkması.

Bu rehberde bahsettiğim tüm plajları içeren Samos Gezilecek & Yenilecek&Yüzülecek Yerler Haritasını Google Haritalar’da görüntülemek için tıklayın.

Samos’ta Ne Yenir Ne İçilir?ouzo-samos-ahtapot

Samos, klasik Yunan lezzetlerini bulabileceğiniz tavernalarla dolu. Benim gözlemime göre adada; servis rahat, deniz ürünleri ve diğer yiyecekler taze ve porsiyonlar alışık olduğumuzdan büyük.

Frappe gün içinde en çok tüketilen içeceklerden. Güneşin altında soğuk soğuk iyi geliyor ama sürekli içince de bir yerden sonra bayıyor.

Uzo, şarap ve bira yemeğin yanında olmazsa olmazlardan. Samos Uzosu, köklü bir geleneğe sahip ve en bilinen markası Frantzeskos. Uskumru çirozu, bol zeytinyağlı ve limonlu Yunan salatası, adanın meşhur güneşte kurutulmuş ızgara ahtapotu ile birlikte bir duble yumuşak içimli uzo, adadan alacağınız keyfi daha da katlar.samos-ouzo

Antik çağlardan beri Samos, şarabıyla anılıyor çünkü mitolojide Şarap Tanrısı Dionysos’un, Samos’a asma ağacı verdiğine inanılıyor. Adanın en meşhur üzümü muskat ve bununla tatlı şarap üretiliyor. Günümüzde ise bir çok farklı üzüm yetiştirilen adada, neredeyse tüm restoranların menüsünde kendi ürettikleri ‘house wine’lar var. Benim tavsiyem, kırmızı ya da beyaz farketmez, bu house wine’lardan içmeniz. Böylelikle ada üzümlerinin ve şarabının karakteristik yapısını daha iyi anlamış olursunuz.

Samos’ta Nerede Yenir?samos-yeme-icme-sarap

Samos’ta klasik Yunan lezzetlerini bulabileceğiniz tavernalar ile az da olsa İtalyan mutfağından da örnekler var. Fiyatlar ve lezzet birbirine çok yakın, o yüzden gözünüze hoş gelen bir tanesine oturabilirsiniz, pişman olmazsınız. bir kaç öneride bulunmam gerekirse:

 • Meltemi: Kokkari taraflarında denize girdiyseniz ve karnınız hafif acıktıysa hiç düşünmeden gidip, kalamarın, salatanın, mezelerin tadına bakıp gündüz rakısı içebilirsiniz. Akşamları ise yer bulmak zor, rezervasyon yaptırmanız gerekebilir.
 • Ambrosio: Pythagorion sahilinde sıra sıra dizilmiş tavernalardan biri. Rakı-balık yapmak için çok uygun. Rakı karafakide geliyor. Mezeleri, kızartmaları, salatası lezzetli.
 • Maritsa: Pythagorion’da limanın karşısındaki mekanlara alternatif, ara sokakta sevimli bir avlu içerisinde hizmet veriyor. Deniz ürünleri çok diğer mekanlar gibi çok taze ve güzel servis ediyorlar. Keyifli bir bahçe, hafif bir müzik, lezzetli Yunan yemekleri ve soğuk bir şişe yunan şarabı içmek isterseniz burası tam sizlik.
 • Pizza di Piazza: Yunan lezzetlerinden sıkılıp alternatif arayanlar için Vathy merkezde Samos için meşhur bir pizzacı. Pizzalar taş fırından, bol malzemeli ve lezzetli. Yanına bir de house wine söyleyin, tamamdır.

 

10 Yorum

 1. Yeliz
  4 January 2021
  • Alper S.
   27 January 2021
 2. Sarah
  6 July 2022
 3. Metin
  26 July 2022
 4. zeze
  27 July 2022
  • Alper S.
   27 July 2022
 5. Aysun Atalay
  8 August 2023
  • Alper S.
   10 August 2023

Yorum Yaz