Samos Yeme İçme Rehberi

Samos, klasik Yunan lezzetlerini bulabileceğiniz tavernalarla dolu. Adada; servis rahat, deniz ürünleri ve diğer yiyecekler taze ve porsiyonlar alışık olduğumuzdan büyük.

Samos’ta Ne Yenir Ne İçilir?

Frappe gün içinde en çok tüketilen içeceklerden. Güneşin altında soğuk soğuk iyi geliyor ama sürekli içince de bir yerden sonra bayıyor.

Uzo, şarap ve bira yemeğin yanında olmazsa olmazlardan. Samos Uzosu, köklü bir geleneğe sahip ve en bilinen markası Frantzeskos. Uskumru çirozu, bol zeytinyağlı ve limonlu Yunan salatası, adanın meşhur güneşte kurutulmuş ızgara ahtapotu ile birlikte bir duble yumuşak içimli uzo, adadan alacağınız keyfi daha da katlar.samos-ouzo

Antik çağlardan beri Samos, şarabıyla anılıyor çünkü mitolojide Şarap Tanrısı Dionysos’un, bu adaya asma ağacı verdiğine inanılıyor. Adanın en meşhur üzümü muskat ve bununla tatlı şarap üretiliyor. Günümüzde ise bir çok farklı üzüm yetiştirilen adada, neredeyse tüm restoranların menüsünde kendi ürettikleri ‘house wine’lar var. Benim tavsiyem, kırmızı ya da beyaz farketmez, bu house wine’lardan içmeniz. Böylelikle ada üzümlerinin ve şarabının karakteristik yapısını daha iyi anlamış olursunuz.

Samos’ta Nerede Yenir?samos-yeme-icme-sarap

Adada klasik Yunan lezzetlerini bulabileceğiniz tavernalar ile az da olsa İtalyan mutfağından da örnekler var. Fiyatlar ve lezzet birbirine çok yakın, o yüzden gözünüze hoş gelen bir tanesine oturabilirsiniz, pişman olmazsınız. bir kaç öneride bulunmam gerekirse:

Meltemi

Kokkari taraflarında denize girdiyseniz ve karnınız hafif acıktıysa hiç düşünmeden gidip, kalamarın, salatanın, mezelerin tadına bakıp gündüz rakısı içebilirsiniz. Akşamları ise yer bulmak zor, rezervasyon yaptırmanız gerekebilir.

Ambrosio

Pythagorion sahilinde sıra sıra dizilmiş tavernalardan biri. Rakı-balık yapmak için çok uygun. Rakı karafakide geliyor. Mezeleri, kızartmaları, salatası lezzetli.

Maritsa

Pythagorion’da limanın karşısındaki mekanlara alternatif, ara sokakta sevimli bir avlu içerisinde hizmet veriyor. Deniz ürünleri çok diğer mekanlar gibi çok taze ve güzel servis ediyorlar. Keyifli bir bahçe, hafif bir müzik, lezzetli Yunan yemekleri ve soğuk bir şişe yunan şarabı içmek isterseniz burası tam sizlik.

Pizza di Piazza

Yunan lezzetlerinden sıkılıp alternatif arayanlar için Vathy merkezde meşhur bir pizzacı. Pizzalar taş fırından, bol malzemeli ve lezzetli. Yanına bir de house wine söyleyin, tamamdır.

Bahsettiğim 4 mekanın yerlerini Google Haritalar’da görmek için hazırladığım haritayı kullanabilirsiniz.

Karnınız doyduysa, Samos’taki En Güzel Plajlar yazısını okumak isteyebilirsiniz.

 

Yorum Yaz