Samos Plajları

Samos Adası’nın neredeyse her yerinde denize girilebilecek harika yerler var. Bu güzel plajlar içinden, tamamen subjektif olarak önerdiklerim ise şu şekilde:

1. Livadaki

samos-livadaki-subjektifgeziyorum
Samos’taki Favori Plajım Livadaki

Samos Adası’nda en sevdiğim plajla başlıyorum. Vathy’e 20 dakika kadar uzaklıkta, bir yerden sonra toprak yola girip bir süre bu şekilde gitmeniz gerekiyor. Epey gittikten sonra acaba yanlış mı gidiyorum diye düşünürken plajın tabelalarını görüyorsunuz ve sonunda adanın en kuzey doğusunda harika bir koya varıyorsunuz.

livadaki-samos-tabela
Toprak Yoldaki Tabelaları Takip Edin, Doğru Yoldasınız

Bizde böyle bir yer olsa, otoparkta vale, girişte ücret gibi daha yüzmeden baya para bırakırdık. Livadaki’de bu tarz bir anlayış yok, ne yiyip içersen onun ücretini veriyorsun.

Adanın kuzeyinde olmasına rağmen kısmen korunaklı bir koy olduğu için diğerleri gibi dalgalı değil burası. Biraz kum biraz çakıl karışık bir plajı var.

Tepede kızgın güneş, masmavi bir deniz, hafifçe esen bir rüzgar, elde soğuk bir içecekle güneşlendikten sonra sahilde duran (ve ücretsiz olan) kanolardan birini alın biraz kürek çekip kendinizi serin sulara bırakın.

2. Psili Ammos

psili-ammos-samos
Psili Ammos’un Suyu Berrak Sığ ve Dalgasız. Karşısı Türkiye

Psili Ammos küçük kum anlamına gelen ve adanın güneydoğusunda bulunan kumluk bir plaj. Çok sığ, dalgasız ve berrak bir suyu var. Bu plajın bir diğer özelliği ise yaklaşık 1500m’lik mesafesi ile Türkiye ve Yunanistan arasındaki en yakın yer olması.

psili-ammos-mykali-samos-taverna
Psili Ammos’taki Favori Mekanımız Spiros’un İşlettiği Braxos Tavern

Şezlong ve şemsiye mevcut, eğer kullanacaksanız iki şezlong bir şemsiyenin 2€ gibi az bir ücreti var. İstemezseniz kendi havlunuzu veya sandalyenizi istediğiniz yere koyup devam edebilirsiniz. Plajın kumsalı oldukça geniş ve ucunda küçük bir taverna var. Deniz sizi acıktırırsa burası imdada yetişiyor.

3. Mykali

mykali-plaji
Mykali, Psili Ammos’a Göre Daha Sakin

Mykali Plajı, adanın güneyinde, Psili Ammos’a çok yakın ama o kadar popüler ve kalabalık değil. Büyük ve beyaz çakıl taşlı kumsalı ve berrak bir suyu olan uzunca bir plaj. Çeşitli su sporları yapabileceğiniz bu güzel plajda bir şeyler yemek içmek için tavernalar ve büfeler de var.

Bu arada, deniz ve güneş sizi acıktırdıysa, Samos Yeme İçme Rehberi‘ne göz atmak isteyebilirsiniz.

4. Kokkari

samos-genel-kokkari
Kokkari’de Deniz Çoğu Zaman Dalgalı Oluyor

Kokkari plajı, adanın kuzeyinde kalan çakıl taşlı bir plaj. Derin ve temiz bir denizi var fakat genellikle yüksek dalgalı olduğundan denize girmesi pek keyifli değil. Keyifli olan şey ise; ister gündüz ister akşam, plajdaki tavernalardan birinde oturup, benim tavsiyem Meltemi, çeşitli mezeler ve güzel bir salatayla, güneşte kurutulmuş ahtapot yerken uzo içmek.

5. Tsamadou ve Lemonakia

lemonakia-tsamadou-kokkari-samos
Adanın En Popüler İki Plajı Lemonakia ve Tsamadou

Kokkari merkeze çok yakın olan Tsamadou ve Lemonakia plajları yan yana iki koyda bulunuyor. Eskiden tamamen çıplaklar plajıyken, günümüzde koyun sadece bir ucunda tek tük çıplak görebilirsiniz. Bar, restoran, şezlong, şemsiye her türlü olanağın bulunduğu plajlarda, rüzgar kuzeyden esmediği müddetçe deniz de çok güzeldir.

6. Gagou

gagkou-gagou-plaji-samos
Gagou Plajı Vathy’de Denize Girilebilecek En Güzel Yer

Vathy’e çok yakın olan bu plaj, merkezde denize girebileceğiniz belki de tek yer. Küçük ve dalgasız olan bu koyda bir çok tesis olduğu için yeme içme konusunda da sıkıntı çekmezsiniz.

7. Kerveli

kerveli-plaji-samos
Kerveli’de Yeşil ve Mavi Buluşuyor ve Bu Harika Tablo Ortaya Çıkıyor

Samos’un doğusunda, yemyeşil ağaçlarla çevrili ve rüzgara karşı korunaklı bir koyda bulunan Kerveli, çakıl taşlarıyla kaplı ve suyu çarşaf gibi bir plajdır. Plajda tesis yok bu yüzden oldukça sessiz, sakin ve temizdir. Burası Türkiye’ye yakın olduğundan telefonunuzda Türk hattınız çekebilir.

8. Potokaki

potakaki-beach-samos
Potokaki’de Uçaklara Dikkat 🙂

Potokaki plajı, adanın güneyinde bulunan uzun bir kumsal. Plajı çakıl, denizin içi ise kum. Su sporu yapabileceğiniz tesis ve barlar var. En enteresan özelliği; havalimanının hemen yanında olmasından dolayı siz güneşlenirken üstünüzden uçakların inip kalkması.

Bahsettiğim tüm plajları Google Haritalar’da görüntülemek için haritaya tıklayabilirsiniz.

Bu kadar deniz kum güneş yeter, biraz da yeni yerler görelim diyorsanız Samos’ta Görülmesi Gereken Yerler listesine göz atabilirsiniz.

Yorum Yaz