Samos Ulaşım Rehberi

Samos’a Ulaşım

Kuşadası’nda bulunan Dilek Yarımadası’na 2 km’den daha yakın olan Samos’a ulaşım yüzülerek yapılıyor. 😀  Yasal yol ise; Kuşadası’ndan kalkan feribotlar. Bence bunu tercih edin. Ertürk Lines firmasının her gün 09:00’da Samos’a feribotu var. Yine her gün 18:00’da Samos’tan Kuşadası’na dönüş var.

samos-feribot-ulasim
Kuşadası Limanı’ndan Samos Limanı Yaklaşık Bir Buçuk Saat Sürüyor

Buraya bir not düşmek gerekirse, biletinizi online olarak ayırtmış olsanız bile, sizden orijinal biletinizi istiyorlar. Bunun için firmanın limandaki bürosunun önünde kuyruğa giriyorsunuz, çok saçma bir şekilde vakit kaybına yol açıyor. Kontroller vs. derken saat 09:00’da kalkması planlanan feribot, anca 10:00 gibi kalkıyor. Bir de Samos limanında pasaport ve vize kontrolü için bekliyorsunuz. Dolayısıyla adaya günübirlik gitmek isteyenler için vakit kaybı çok fazla olabiliyor.

Kuşadası’ndan gitmek istemezseniz bir diğer yol Seferihisar’dan feribot ile geçmek. (08:00’de gidiş 17:00’de dönüş) İki hattın da biletlerini buradan satın alabilirsiniz.

Samos’ta Ulaşım

samos-car-rental-liman
Vathy Limanında Kordon Boyunca Araç Kiralama Firmaları Var

Samos’a ulaşmak için feribot biletinizi aldıktan sonra yapılması gereken bir diğer iş, araç kiralamak. Araç kiralamazsanız adadaki pek çok yere gitmeniz ya çok zor ve uğraştırıcı olur ya da imkansız olur. Bu yüzden araç kiralamak en mantıklısı. Samos’ta Budget, Sixt, Europcar gibi global firmalar olduğu gibi, Manos, Savvas, Yes gibi yerel araç kiralama firmaları da var. Gitmeden önce kesinlikle araç rezervasyonu yaptırmanızı öneriyorum. Fiyatlar günlük 30€’dan başlayıp, aracına göre 80€’ya kadar çıkabiliyor. Firmaların sitelerindeki otomobil fotoğraflarına aldanmayın, oldukça eski çıkıyorlar. Klimasını da mutlaka test edip öyle teslim alın 😉

Samos Adası’na ulaşıp, aracınızı kiraladığınıza göre artık Samos’ta Görülmesi Gereken Yerler‘e gidebilirsiniz.

Yorum Yaz