Barselona Havalimanı – Şehir Merkezi Ulaşımı | 5 Alternatif

Barselona El Prat Uluslararası Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımın 5 yolu var.

Aerobus

aerobus-barcelona
Aerobus ile H.Limanından Ş.Merkezine Ulaşmak Mümkün

Havalimanı ile şehir merkezi arasındaki en popüler ulaşım aracı, Aerobús havalimanı otobüsleri A1 ve A2. Adından da anlaşılacağı üzere A1 Havalimanı Terminal 1’den, A2 Terminal ‘den hareket ediyor, güzergahları aynı. Plaça Espanya, Gran Via–Urgell ve Plaça Universitat duraklarından geçip son durak olarak Plaça Catalunya’ya varıyor. Geri dönerken de yine aynı duraklardan geçip havalimanına varıyor. Karşılıklı seferler her 25-30 dakikada bir yapılıyor. Havalimanından son durak olan Plaça Catalunya’ya ulaşmak ortalama 35 dakika sürüyor. Tek yön bilet 5,90€, gidiş dönüş alırsanız 10,20€. Aerobus biletlerini buraya tıklayarak online olarak alabilirsiniz.

46 Numaralı Otobüs

Aerobus’a alternatif bir diğer yol 46 numaralı otobüsler. Bu otobüsler ile Gran Via’dan geçip Plaça Espanya’ya yaklaşık 45 dakikada varabilirsiniz. Bilet ücreti 2,15€. Otobüslerde toplu taşıma biletleri geçerli. Şehir merkezine ulaşım için ucuz bir yol arıyorsanız, Barselona Toplu Taşıma Bileti yazısında bahsettiğim T-casual biletini alıp bu otobüs de dahil olmak üzere tüm toplu taşıma araçlarında kullanabilirsiniz (Havalimanı metrosu hariç). Gece geç saatlerde ise(23:00-05:00) gece otobüslerini, (N16,N17,N18) kullanarak şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Metro

Metro, şehir merkezine ulaşımdaki alternatif yollardan biri. L9 hattı doğrudan şehir merkezine gitmez, fakat yer altından gittiği için daha hızlı bir şekilde ulaşım sağlar. L9 metro hattıyla son durağı olan Zona Universitària’ya gidebilir, buradan aktarma yapabilirsiniz.  Bilet fiyatı 4,50€. Havalimanı metrosunda genel toplu taşıma biletleri geçmiyor, ayrı bir bilet almanız gerekiyor.

airport-bus-train-aerobus-metro-isaretler-signs
Barselona Havalimanı’nda Yönünüzü Bulmak Sorun Değil

Tren

Tren (Renfe), havalimanında Terminal 1’den kalkıyor. Eğer uçağınız T2’ye indiyse, T1’e giden ücretsiz araçlara binmelisiniz.  Sants Estacio, Passeig de Gracia veya El Clot istasyonlarına uğruyor. Bilet fiyatı 4€. Gitmek istediğiniz yere yakın bir tren istasyonu varsa kullanılabilir. Yoksa değmez.

Taksi

Taksiler ise hızlı bir yöntem olmakla birlikte diğer ulaşımlardan daha pahalı. 20 dakikada şehir merkezine varacağınız yolculuk için aşağı yukarı 40€ ödeyebilirsiniz.

aerobus-barselona-havalimani
Havalimanı Durağı

Özetle; merkezi bir noktaya hızlıca ulaşmak için Aerobus, önceliğiniz ekonomik olması  ise 46 numaralı otobüs (gece ise N16,17,18), trafikle uğraşmadan gideyim aktarma yapmak problem değil diyorsanız  L9 metro hattı, gitmek istediğiniz yer tren duraklarından birine çok yakınsa tren, bineyim gideyim para mühim değil diyorsanız taksi.

Havalimanından şehir merkezine geldiğine göre, Şehir İçi Ulaşım ve Toplu Taşıma Biletleri hakkındaki yazıları da okumak isteyebilirsiniz.

Yorum Yaz