Barselona Gezi Rehberi

barcelona-mozaik-barselona-barcelona-mosaicİspanya’nın ikinci büyük şehri ve Katalunya’nın başkenti Barselona’da bulunduğunuz her an keyif alıyorsunuz. Burası tam bir Akdeniz şehri. Harika yemekleri, hareketli sokakları, sanat fışkıran gösterişli binaları, çekici kumsallarıyla dört dörtlük bir şehir. Barselona tarihi ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz. Şimdi bu harika şehri subjektif olarak inceleyelim.

Barselona Ulaşım Rehberi

barselona-toplu-tasima-haritasi-barcelona-metro-map
Barselona Toplu Taşıma Haritası

Barselona ulaşım açısından çok alternatifli bir şehir. Şehri keşfetmenin en iyi şekli ise yürümek. Bundan daha sonra bahsedeceğim. Öncesinde; Barselona El Prat Uluslararası Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımın nasıl olduğunu anlatayım.

Barselona Uluslararası Havalimanı – Şehir Merkezi Ulaşım

aerobus-barcelona
Aerobus ile H.Limanından Ş.Merkezine Ulaşmak Mümkün

Havalimanı ile şehir merkezi arasındaki en popüler ulaşım aracı; Aerobús havalimanı otobüsleri A1 ve A2. Adından da anlaşılacağı üzere A1 Havalimanı Terminal 1’den, A2 Terminal ‘den hareket ediyor, güzergahları aynı. Plaça Espanya, Gran Via–Urgell ve Plaça Universitat duraklarından geçip son durak olarak Plaça Catalunya’ya varıyor. Geri dönerken de yine aynı duraklardan geçip havalimanına varıyor. Karşılıklı seferler her 25-30 dakikada bir yapılıyor. Havalimanından son durak olan Plaça Catalunya’ya ulaşmak ortalama 35 dakika sürüyor. Tek yön bilet 5,90€, gidiş dönüş alırsanız 10,20€. Aerobus biletlerini buraya tıklayarak online olarak alabilirsiniz.

Aerobus’a alternatif bir diğer yol 46 numaralı otobüsler. Bu otobüsler ile Gran Via’dan geçip Plaça Espanya’ya yaklaşık 45 dakikada varabilirsiniz. Bilet ücreti 2,15€. Otobüslerde toplu taşıma biletleri geçerli. Şehir merkezine ulaşım için ucuz bir yol arıyorsanız, Barselona Toplu Taşıma Bileti yazısında bahsettiğim T-casual biletini alıp bu otobüs de dahil olmak üzere tüm toplu taşıma araçlarında kullanabilirsiniz (Havalimanı metrosu hariç). Gece geç saatlerde ise(23:00-05:00) gece otobüslerini, (N16,N17,N18) kullanarak şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Metro, şehir merkezine ulaşımdaki alternatif yollardan biri. L9 hattı doğrudan şehir merkezine gitmez, fakat yer altından gittiği için daha hızlı bir şekilde ulaşım sağlar. L9 metro hattıyla son durağı olan Zona Universitària’ya gidebilir, buradan aktarma yapabilirsiniz.  Bilet fiyatı 4,50€. Havalimanı metrosunda genel toplu taşıma biletleri geçmiyor, ayrı bir bilet almanız gerekiyor.

airport-bus-train-aerobus-metro-isaretler-signs
Barselona Havalimanı’nda Yönünüzü Bulmak Sorun Değil

Tren (Renfe), havalimanında Terminal 1’den kalkıyor. Eğer uçağınız T2’ye indiyse, T1’e giden ücretsiz araçlara binmelisiniz.  Sants Estacio, Passeig de Gracia veya El Clot istasyonlarına uğruyor. Bilet fiyatı 4€. Gitmek istediğiniz yere yakın bir tren istasyonu varsa kullanılabilir. Yoksa değmez.

Taksiler ise hızlı bir yöntem olmakla birlikte diğer ulaşımlardan daha pahalı. 20 dakikada şehir merkezine varacağınız yolculuk için aşağı yukarı 40€ ödeyebilirsiniz.

aerobus-barselona-havalimani
Havalimanı Durağı

Özetle; merkezi bir noktaya hızlıca ulaşmak için Aerobus, önceliğiniz ekonomik olması  ise 46 numaralı otobüs (gece ise N16,17,18), trafikle uğraşmadan gideyim aktarma yapmak problem değil diyorsanız  L9 metro hattı, gitmek istediğiniz yer tren duraklarından birine çok yakınsa tren, bineyim gideyim para mühim değil diyorsanız taksi.

Barselona Toplu Taşıma Bileti

bilet-makineleri-ticket-machines-barcelona
Bilet Makineleri

DEV HİZMET! Barselona ulaşımı ile ilgili araştırma yaptıysanız, pek çok sitede T-10 ulaşım kartıyla ilgili bilgi görmüşsünüzdür. Şimdi, T-10 bileti yazan tüm gezi blog sitelerini kapatın. Çünkü T-10 bileti, 2020 Ocak ayında T-casual olarak değişti. Kendini yenilemeyenlerle işiniz olmasın 🙂

Bilet tipleri şu şekilde:

 • T-casual:  T-10 gibi tüm toplu taşımalarda 10 kez geçerli fakat eskisi gibi bileti aynı yolculukta birden fazla kişi kullanamıyor. Havalimanı metrosunda geçerli değil. T-casual, tek tek bilet almaktan çok daha uygun, fiyatı 11,35€.
 • T-dia: Tek kişilik günlük ulaşım bileti olan T-dia  ilk kullanımdan itibaren 24 saat boyunca sınırsız biniş hakkı veriyor. Havalimanı metrosunda ise en fazla bir gidiş ve bir dönüş olmak üzere geçerli. Fiyatı 10,50€.
 • T-familiar: 8 kullanımlık T-familiar biletini istediğiniz kadar kişi kullanabilir. 30 gün geçerliliği var. Fiyatı 10€.
 • T-grup: Kalabalık bir grupsanız bu kart sizlik. 70 kullanımlık bu kartı birden fazla kişi kullanabilir.  30 gün geçerliliği var. fiyatı 79,45€.
 • Hola Barcelona 2-3-4-5 Günlük Kartlar: Tek kişilik Hola Barcelona 2, 3, 4, 5 günlük kartlarıyla, ilk kullanımdan itibaren seçtiğiniz gün boyunca toplu taşımadan (havalimanı metrosu dahil) sınırsız yararlanabilirsiniz.  Fiyatları sırasıyla; 16,30€, 23,70€, 30,80€ ve 38€.
 • Barcelona Card: Bu kartlar ulaşımın yanında pek çok turistik nokta ve müzeye ücretsiz veya indirimli giriş imkanı sağlıyor. 3-4-5 günlük Barcelona Card ücretleri sırasıyla; 46€-56€-61€. Bir de, yine bu kart grubu içinde Barcelona Express Card var. diğerlerinden farkı ücretsiz avantaj sunmuyor, sadece bazı turistik yerler ve müzelerde indirim sunuyor ve 2 gün boyunca  geçerli. Fiyatı ise 20€.

  barselona-biletler-t-casual-barcelona-card-hola-barcelona
  Barselona Toplu Ulaşım Biletleri

Biletleri online olarak satın alabilirsiniz.  T-grubu biletler için buraya, Hola Barcelona için buraya, Barcelona Card için de buraya tıklayıp satın alabilirsiniz.

Son bir not eklemek gerekiyor. Barselona bölgelere ayrılmış durumda. (Zone 1-6) bu bölgelere göre bilet fiyatları değişiklik gösteriyor AMA tüm turistik bölgeler 1.bölgede (Zone 1) yer alıyor. Bilet alırken kafanızı yormayın, Zone 1’i seçin 🙂

barselona-zone-map-böogeler
Tüm Turistik Bölgeler Zone 1’de

Barselona Şehir İçi Ulaşım

barselona-metro-station-barcelona-metro-istasyonu
Metro İstasyonu / wikipedia

Metro, otobüs, tramvay, hop on hop off otobüs, teleferik ve taksi. Barselona ulaşımda bir çok alternatif sunuyor. Barselona’nın caddeleri, sokakları, binaları, parkları, plajları, doğası gerçekten çok güzel.  Şehrin tadı en iyi yürüyerek çıkar. Fakat bu şehir bir uçtan bir uca yürümek için hayli büyük. Bu yüzden tamamen subjektif olarak size önerim; yürümenin haricinde sadece metro kullanın. Gelişmiş bir metro ağı olan bu şehirde bir yerden diğerine gitmek için başka bir toplu taşımaya ihtiyacınız yok. Metro + yürüyerek şehrin tadını rahatlıkla çıkarabilirsiniz.

Rota Planlamak İçin Uygulamalar

Bir gezideki en önemli detaylardan biri bir yerden diğerine en kolay ve hızlı nasıl gidileceğidir. Google Haritalar uygulaması, arabayla, toplu taşımayla veya yürüyerek alternatifli rotaları size öneriyor. Wi-Fi bağlıyken gideceğiniz yerin haritasını önceden indirirseniz offline olarak da çalıştırabilirsiniz. Bunun dışında alternatif bir uygulama olarak  Barselona toplu taşıma işletmesi TMB’nin kendi uygulaması olan TMBAPP’yi google play’den ve app store’dan indirerek rotanızı oluşturabilirsiniz.

Barselona’da Nerede Kalınır?barcelona-nerede-kalinir-harita

Avrupa’nın en popüler şehirlerinden biri olan Barselona, konaklama açısından pek çok alternatif sunuyor. Sıcak iklimi, uzun ve güzel sahilleri yaz aylarında yoğunluğun daha da artmasını sağlıyor. Barselona’da gezilecek yerlere baktığınızda, bazı bölgelerin öne çıktığını göreceksiniz.  Daha konforlu bir gezi için konaklamada bu bölgeler tercih edilebilir.

Burada bir parantez açmak gerekirse; Barselona için bazı bloglar “güvenli değil, çok hırsızlık oluyor, sokaklarda hep çok tedirgin dolaştım, telefonumu ve cüzdanımı bir an olsun yanımdan ayırmadım” şeklinde bahsediyor. İsveç ya da İsviçre’den gelmediyseniz hırsızlık vs. için ekstra dikkat etmeniz gerekmez. Türkiye’de de telefonumuzu ve çantamızı yanımızdan ayırmıyoruz. O yüzden abartmaya gerek yok.

barcelona-wall-graffiti
Barselona’ya Turist Olarak Gelip, Airbnb’den Ev Tutanlara Hayat Çok Zor 🙂

Barselona’da Önerdiğim 8 Bölge

Ciutat Vella: Katalanca’da Eski Şehir anlamına gelen bu geniş bölge şehir merkezi dediğimiz kısım ve bir çok mahalleyi içeriyor. Bu bölgenin ortasından meşhur La Rambla geçiyor. Katalunya Meydanı’ndan başlayan bu en popüler ve turistik cadde, sahile kadar inip Colombus Anıtı’nda son buluyor. La Rambla’dan aşağıya sahile doğru inerken sağ tarafınız El Raval, sol tarafınız ise Barri Gotic semtleri.

la-rambla
La Rambla

El Raval: Barselona seyahatimde benim de konakladığım bölge. El Raval’in renkli, hareketli, bohem barlar ve mağazalarla dolu sokaklarında dolaşırken küçük küçük meydanlara denk gelmek oldukça keyifli. La Rambla caddesine çok yakın olduğunuz için oradaki her yere yürüyerek rahatlıkla erişme imkanınız var. Kalabalıktan biraz olsun uzaklaşmak isterseniz de bölgenin en ünlü caddesi olan Rambla del Raval’ın sakin kafelerini tercih edebilirsiniz.

rambla-del-raval-barcelona
Rambla Del Raval

Barri Gotic: Büyüleyici binalarla dolu Gotik Mahalle’de (Barri Gòtic) barlar, gece kulüpleri, yerel restoranlar ve Orta Çağ’dan kalma dar sokaklar yer alıyor. Sokaklarında gezerken sanki başka bir zaman dilimine ışınlanmışsınız gibi olur. Barselona’nın simgelerinden Barselona Katedrali ve bence şehirdeki en keyifli meydanlardan biri olan Plaça Reial bu bölgede yer alır. Kendinizi dönüp dolaşıp bu meydanda bulduğunuzda beni hatırlarsınız 🙂 Burası da aşırı merkezidir.

placa-reial-barselona
Barselona’nın En güzel Meydanlarından Plaça Reial

Eixample: Şehrin daha yeni ve modern bir bölgesi. Ağaçlarla kaplı, birbirini dik açıyla kesen geniş sokakları ve sembol olmuş mimarisi ile konaklamak isteyenlerin tercih ettiği bölgelerden biri. Buraya Gaudi bölgesi desek yanlış olmaz çünkü Casa Milà, Casa Batlló ve La Sagrada Familia bu bölgede bulunuyor. Şehrin en önemli ve lüks caddelerinden biri olan Passeig de Gràcia mutlaka uğranılması gereken yerlerden. Bu caddenin üstünde kesinlikle bir akşam gidilmesi gereken çok şık bir mekan da var. El Nacional hakkında bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

eixample-sokaklari-barselona
Eixample Bölgesi İkonik Şehir Planlamasıyla Meşhur

El Born: Barselona’nın hippi bölgesi. Gece hayatının yoğun olduğu bölgede, tıpkı Barri Gotic’te olduğu gibi Orta Çağ’dan kalan yapıların ve dar sokakların arasında çok sayıda mağaza, kafe, butik, bar ve gece kulübü bulunuyor.

barcelona-el-born-streets
El Born Sokakları

Barceloneta: Şehre yaz aylarında deniz turizmi için gelenlerin tercih edebileceği bir bölge. Plajın hemen üst tarafındaki sokaklarda yürürken güneyde yazlık bir yerde ya da bir adadaymış gibi hissedebilirsiniz. Ünlü Sant Sebastià plajında denize girip, Port Olimpic’teki mekanlarda tapasların ve deniz ürünlerinin tadına bakabilir, geceleri de çılgın partilere katılmak için kulüplere gidebilirsiniz.

barceloneta-beach
Barceloneta Plajı

Sant Marti: Barceloneta bölgesinin doğusunda sahil kesimi boyunca yer alır. Geçmişte şehrin endüstri merkeziyken, modernize edilmiş ve yerini teknoloji ofislerine, tasarım galerilerine bırakmış. Sant Marti içindeki Pobleneu bölgesinde çok sayıda havalı kafe ve tapas barları var. Bogatell Plajı ise bölgenin en popüler yeri. Plajın hemen yukarısında bulunan Xiringuito Escriba isimli restorana kesinlikle gidin. Görülmesi gereken turistik yerlerden bir tık uzak olsa da gelişmiş ulaşım ağı ile çok sıkıntı çekmezsiniz. Eğer tercihiniz denizden yanaysa ve Barceloneta bölgesinin kalabalık ve pahalı oluşu hoşunuza gitmediyse, alternatif olarak değerlendirilebilir.

Rambla-Poblenou-Sant-Marti
Rambla del Poblenou

Gracia: Yukarıda bahsettiğim tüm bölgelerin kuzeyinde yer alıyor ve diğerlerine göre merkezi sayılmaz. Şehrin hay huyundan uzak bir yer ama öyle çok da uzak değil. Metroyla önemli yerlere 3-4 durak. Dolayısıyla bu bölge yine de tercih listemize girer. En turistik yerlerden biri olan Park Güell de burada.

gracia-bolgesi-sokaklari
Gracia Bölgesi Diğerlerine Kıyasla Daha Sessiz Ama Uzak

Barselona’da Görülmesi Gereken 12 Yer

Barselona, görülmesi gereken yerler açısından Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri. Gösterişli binalar, renkli bahçeler, dar sokaklar, upuzun kumsallar ve güzel yemekleriyle Barselona dört dörtlük bir şehir.
Bu rehberde bahsettiğim tüm yerleri içeren Barselona Gezilecek & Yenilecek Yerler Haritasını Google Haritalar uygulamasında açmak için haritadaki tam ekran simgesine basın.

1. La Sagrada Familia

sagrada-familia-photo-barcelona-barselona
Muhteşem Mimarisiyle La Sagrada Familia

Kutsal Aile anlamına gelen La Sagrada Familia, halk arasında bitmeyen kilise olarak da biliniyor. 1882 yılında halkın yardımlarıyla yapımına başlanan , modern mimarinin öncülerinden Antoni Gaudi’nin 1883 yılında devraldığı fakat 1926 yılında bir tramvayın altında kalarak ölmesi sonucu yarım kalan bir bazilikadır.Yapımı, Gaudi’nin planlarına sadık kalınarak halen devam ediyor. 2028 yılında bitirilmesi planlanıyor. Dışı inanılmaz detaylı, içi aşırı güzeldir (abartmayı sevmem ama burası hak ediyor 🙂 )

sagrada-familia-dis
‘Tadilatta Olduğu İçin İçine Girmedik’ Diyenlerle Arkadaşlığınızı Bitirin 🙂

Dışında üç cephesi bulunuyor. Birincisi doğuş (nativity), ikincisi tutku (passion) ve üçüncüsü de ihtişam(glory) manasına geliyor. Her üç cephenin de inanç, umut ve hayırseverliği (faith, hope, charity) sembolize eden üçer girişi, ve havarileri sembolize eden dörder çan kulesi bulunuyor.

sagrada-familia-vitray-ve-sutunlar
Vitraylardan Süzülen Işık, Doğal ve Renkli Bir Aydınlatma Sağlıyor

Bazilikanın içinde ise kolonlar dallanıp budaklanan ağaçlar şeklinde tasarlanmış ve sanki ormanda dolaşıyormuşsunuz hissi uyandırıyor. İçerideki vitraylardan süzülen doğal ışıklandırma muhteşem. La Sagrada Familia’nın biletini kesinlikle online olarak alın. Önündeki bilet sırası beklenecek gibi değil. Online biletinizi buradan satın alabilirsiniz. Gezmek için de en az 3 saat ayırın. Özetle; burası gördüğüm en farklı yapı. Ne yapın edin, hayatınızda bir kez olsun görün.

Detaylar Harika

2. Casa Milà ve Casa Batlló

Casa Mila, Eixample bölgesindeki ünlü Passeig de Gracia caddesinde bulunan ve Gaudi tarafından tasarlanıp yapılan bir bina. İspanya’nın zenginlerinden birisi için inşa edilmiş. Değişik bir mimarisi var, önden bakılınca binanın dışı dalgalı deniz gibi görünüyor. Zamanında konut olarak kullanılmış, şimdi ise müze. İlginizi çekiyorsa içini de gezebilirsiniz.

casa-mila-gayudi
Casa Milà

Barselona’daki sıra dışı yapılardan bir diğeri olan Casa Battlo da Passeig de Gracia’da bulunuyor. Burada da tıpkı Gaudi’nin diğer yapılarında olduğu çılgın ve detaycı bir mimari ile karşılaşıyoruz. Maskeyi andıran balkon demirleri, köşeli olmayan dalgalı yumuşak hatlar, taş, cam ve  seramiklerle doğadan esinlenilerek oluşturulmuş cepheler harika. Merak edenler içini de görebilirler.

casa-battlo-gaudi
Casa Batlló

3. Barselona Katedrali

barcelona-cathedral
Barselona Katedrali

Barselona’nın önemli dini yapılarından biri olan katedral, Gotik tarzın en önemli simgelerinden biridir. Barri Gotic bölgesindeki dar sokakların arasında bulunan katedralin içi de gotik tarzı tam olarak yansıtıyor. Barri Gotic’teyseniz ve ortaçağ havasını yaşayıp, gotik mimariye doymak istiyorsanız, bu gotik katedrali kesinlikle görün. Bu arada, katedralin gotik mimariye sahip olduğunu söylemiş miydim? 🙂

barcelona-cathedral-detay
Barselona Katedrali Çok Gotik

4. Park Güellpark-guell-logo-barcelona

Enteresan bir güzelliği olan bu şehir parkı; doğadan ilham alan sıra dışı mimarisi ve renkleri ile mimarının dehasını çok iyi yansıtıyor. Gaudi’nin hayal gücünün sınırlarını zorladığı bu park Barselona’daki en keyifli yerlerden biri. Barselona’nın zenginlerinin kullanımı için tasarlanan park, panoramik manzaraya sahip terası ve etkileyici girişi ile hem eşsiz bir mimari eser hem de önemli bir turistik nokta.

park-guell-barselona-barcelona
Park Güell’den Şehir Manzarası

5. Montjuïc Tepesi

montjuic-tepesinden-sehir-manzarasi
Tepeden Şehir Manzarası

Şehir manzarası, doğal güzellikler ve kültürel aktiviteler istiyorsanız, Barselona şehir merkezinden otobüs ve metro veya Barceloneta plajından teleferik ile Montjuïc Tepesi’ne gitmelisiniz.Bence en keyifli yol teleferik. Şehir yavaş yavaş küçülmeye başlarken siz de fotoğraf makinelerinizi hazırlayın.

montjuic-barselona-teleferik
Teleferikte Harika Manzaralar Yakalayabilirsiniz

Bu tepede; Montjuic Kalesi, botanik bahçeler, Joan Miro Müzesi, Olimpiyat Kompleksi, Katalan Ulusal Sanat Müzesi ve Poble Espanyol açık hava müzesi bulunuyor.

montjuic-castle
Montjuic Kalesi

Tepeye ulaştıktan sonra Kale’nin bahçelerini gezip (kalenin içinde bir numara yok), şehir manzarası ve bin bir çeşit bitkinin arasındaki yollardan yürüyerek Joan Miro Müzesi’ne oradan da Katalan Ulusal Sanat Müzesi’ne gidebilirsiniz. Müzenin hemen aşağısında Magic Fountain’i (Montjuïc’in Sihirli Çeşmesi) ve arkasında Plaça Espanya ‘yı görebilirsiniz.

magic-fountain
Magic Fountain of Montjuïc

Yürümeye devam edip İspanya’nın farklı bölgelerine özgü yüzlerce yapının ve ikonik sokakların bir arada bulunduğu açık hava müzesi olan Pablo Espanyol’a uğrayıp, aşağıdaki Plaça d’Espanya’ya ulaşabilirsiniz. Böylece bütün tepeyi yürüyerek keşfedip, aşağıya inmiş olursunuz. Bu kadar yürüdükten sonra, karnınız acıkmış olmalı. Sizi hemen Bareselona Yeme İçme Rehberi’ne alalım.

poble-espanyol
Poble Espanyol’da Küçük Bir İspanya Turu Atabilirsiniz

6. Barselona Plajları

Tepede sımsıcak güneş, uzun kumlu bir plaj ve mavi sularıyla Akdeniz. Biraz da kalabalık ekledik mi işte size Barselona plajları. Sahil şeridi boyunca uzanan kordonda; paten kayanları, bisiklete binenleri ve spor yapanları görmek mümkün. Kordonun hemen arkasında paellacılar, tapasçılar, barlar, restoranlar ve gece kulüpleri bulunuyor. Şehir merkezinde denize girilebilen az sayıdaki şehirden birisi olan Barselona’da 5 km’lik sahil şeridi boyunca 9 plaj bulunuyor. Bunların en kalabalık olanları, şehir merkezine çok yakın olan Sant Sebastia ve Barceloneta plajları.

barceloneta
Barceloneta Plajı ve Arkada W Hotel

La Rambla’dan yürüyerek veya metro ile kolaylıkla ulaşılabiliyor. Burada yüzmek ve güneşlenmenin dışında çeşitli su sporları da yapabilirsiniz. Kalabalıktan uzaklaşmak isterseniz sahil şeridi boyunca devam eden diğer plajları deneyebilirsiniz.

barselona-plajlari
Barselona Plajları / Büyütmek İçin Tıklayın

7. La Rambla

Burası Barselona gezinizde en çok geçeceğiniz cadde. Her yol bir şekilde La Rambla’ya çıkabilir. İki yanı boydan boya ağaçlarla kaplı olan yaklaşık 1 km’lik bu cadde, Katalonya Meydanı’ndan başlayıp Colombus Anıtı’nda son bulur ve El Raval ile Barri Gotic bölgelerinin sınırını oluşturur. Üzerinde tarihi yapılar, sokak sanatçıları, satıcılar, çiçekçiler, heykeller, hediyelik eşya dükkanları, kafeler, restoranlar ve bolca turistin olduğu cadde her daim kalabalıktır. Plaça Reial’e ve La Boqueria’ya mutlaka uğrayın.

la-rambla-barcelona
La Rambla

8. Plaça Reial

placa-reial-barcelona
Plaça Reial

Şehrin en eski ve hareketli meydanlarından Reial Meydanı’na La Rambla Caddesi’nde bir pasajdan geçerek ulaşabilirsiniz. Avludaki banklarda oturup soluklanmak veya kenardaki mekanlarda birer sangria içmek çok keyifli. Mutlaka uğramanız gereken yerlerden. Dönüp dolaşıp kendinizi bu meydanda bulacaksınız.

9. Mercat de la Boqueria

la-boqueria-market-barselona
La Boqueria Pazar Günleri Hariç 08-20 Saatleri Arası Açık
Bir tarafta renk renk meyve ve sebzeler, diğer yanda değişik deniz ürünleri, sakatatlar. İçerideki küçük barlarda ayaküstü beğendiklerinizi yiyip, şarabınızı içebilirsiniz. Hangisinde yiyeceğinizi bulamadıysanız benden size kıyak; El Quim’de yer bulun, tapaslardan gözünüze en güzel geleni, deniz mahsüllerinden de ahtapot söyleyin, bir şişe de soğuk cava açtırın. Oh mis.

10. Ciutadella Parkı

parc-de-la-ciutadella-parki-
Parc de la Ciutadella

Ciutadella Parkı (Parc de la Ciutadella), Barceloneta plajının hemen yukarısında, El Born bölgesinde bulunuyor. Burası şehirde dolaşırken Gotiklikten bunaldığınızda imdadınıza yetişecek bir yer. Oldukça geniş bir alana yayılan parkta, simge haline gelmiş çeşme, bolca heykel, doğa tarihi müzesi, hayvanat bahçesi ve küçük kayıklarla gezinti yapabileceğiniz gölet bulunuyor. Barselona’nın harika sokaklarında dolaşmaya küçük bir ara vermek için Ciutadella Parkı’na gidin, içerideki ufak büfeden sangrialarınızı alın, su ve kuş sesleri arasında çimlere yayılın.

parc-de-la-ciutidella-subjektifgeziyorum
Park, Mamut, Sangria ve Ben

11. The World Begins With Every Kiss

The-World-Begins-With-Every-Kiss
Bir öpücüğün sesi, bir topun sesi kadar yüksek değildir, ancak yankısı çok daha uzun sürer.

Gotik mahallenin, bilmeseniz gitmeyeceğiniz Plaça d’Isidre Nonell isimli ufak bir meydanında bulunan bu değişik eser, özgürlük temalı 4000 küçük fotoğrafın bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş öpüşen iki dudak murali.  ‘Mural nedir?’ diyenler bana özelden mesaj atabilirler. Bu duvar resmine hem uzaktan hem de yakından bakmalı.

12. Parc del Laberint d’Horta

parc-del-labirinth-d-horta-
Su Sesleri, Kuş Cıvıltıları, Mitolojik Heykeller ve Yeşillikler Arasında Kaybolmak İstiyorsanız Labirente girin

Barselona’da Gezilecek Yerler Listesi’ndeki en uzak yer bu labirent parkı. Bahçelerin, heykellerin, çeşmelerin, göletlerin ve ağaçların zarif bir karışımı olan bu parkta en popüler yer, selvi ağaçlarından oluşturulan labirent kısmı. Merkeze uzak diye gözünüz korkmasın. Şehrin en eski parklarından olan bu yere ulaşmak için L3 metro hattına binip Mundet durağında inebilirsiniz.

Barselona Yeme İçme Rehberi

Akdeniz ve biraz da Arap mutfaklarının birleşimi olan İspanyol mutfağının en güzel örneklerini bulabileceğiniz şehirlerden biri, 10 binden fazla yeme içme mekanıyla Barselona. Bu çeşitlilik içinde dünya mutfağından da lezzetler bulabilirsiniz bu yüzden Barselona’da yemek seçme konusunda zorlanmayacaksınız.

Barselona’da Ne Yenir Ne İçilir?

Barselona’da tadacağınız lezzetleri sevmeme gibi bir durum söz konusu değil çünkü deniz ürünleri, hamur işleri, etler hep tanıdık lezzetler. En popülerleri:

 • Paella; kabuklu ve kabuksuz deniz ürünlerinin, pirinç ve başta safran olmak üzere çeşitli baharatlarla karıştırılmasıyla yapılan İspanyol yemeğidir. Tavuk, ördek ve tavşan etli çeşitleri de mevcuttur.

  paella-barcelona-
  Paella

 • Tapas; aslında bir yemek adı değildir, atıştırmalıklara veya mezelere verilen isimdir. Her damak tadına uygun onlarca farklı tapas çeşidi vardır. Küçük tabaklarda ufak porsiyonlar halinde hazırlanan çeşitleri de var, kızarmış ekmek üzerinde servis edilenleri de.

  tapas-cesitleri-barselona-subjektifgeziorum-
  Tapas

 • Churro; bir tür şekerli tarçınlı kızarmış hamur tatlısıdır. Çikolata sosuna banarak iyi gidiyor.

  churros-barcelona-
  Churro

 • Cava; Katalanların köpüklü şarabıdır. Tapasların, paelların yanında serin serin çok iyi gider. Macabeo üzümünden yapılanı çok iyidir.

  cava-barcelona
  Cava

 • Sangria; meyveli bir şarap kokteylidir. İçinde kırmızı şarap, meyve parçaları, şeker ve rom ya da votka gibi yüksek alkollü bir içki bulunur. Her mekan kendi yorumunu katıp farklı oranlarda hazırladığından, Barselona gezimde içtiğim her sangria farklıydı.

  sangria-barselona-subjektifgeziyorum
  Sangria

 • Son olarak, en sevdiğim şaraplık üzümlerden ikisinin ana vatanına gelmişken kısaca bahsetmemek olmaz. Tempranillo ve Grenache üzümleri, İspanya’nın meşhur Rioja Bölgesi şaraplarının başlıca üzümlerindendir. Tempranillo kırmızı ve koyu meyve aromalarını hissedeceğiniz, düşük asitli, orta gövdeli, yumuşak içimli bir şaraptır. Grenache ise çok hafif tatta olduğundan çoğunlukla roze olarak üretilir veya daha güçlü üzüm çeşitleriyle birlikte karıştırılıp kırmızı kupaj olarak sunulur.el-nacional-wine-grenache

Barselona’da Nerede Yenir? 4 Nokta Atışı Mekan Önerisi

Barselona yeme içme konusunda bir çok alternatif sunuyor. Her çeşit mutfaktan başarılı mekanlar bulabileceğiniz şehirde tamamen subjektif seçimlerim şu şekilde:

1. El Nacional

el-nacional-ambiyans
El Nacional

El Nacional, Passeig de Gracia caddesi üzerinde yer alan bir restoran&bar. Burayı tek kelimeyle anlatmam gerekirse ‘ambiyans’ derim. Gerçekten çok şık ve içeri adım attığınız andan itibaren sizi etkiliyor. İçinde birden fazla konsept restoran barındırıyor; balık, et, makarna, veya tapastan birini tercih edip o bölüme geçebilirsiniz. Ortada ise büyük bir bar kısmı var dilerseniz içkinizi yudumlayıp atıştırmalık bir şeyler yemek için bu bölümü seçebilirsiniz.

el-nacional-wine
Drink Wine, Feel Fine 🍷

Bence acele etmeyin, içerisi oldukça geniş, her köşesinde ayrı bir dokunuş olan bu mekanı şöyle bir turlayın sonra istediğiniz yere geçin ve tadını çıkarın.

el-nacional-ambiyans-wc
El Nacional’in Her Yerinde Bir Şey Var 🙂

2. El Pintxo

barselona-yeme-icme-tapas
El Pintxo

Samimi ortamlı, salaş, küçük bir tapasçı. Şimdi duyarcılar hemen ortaya çıkıp ‘efendim nasıl olur da pintxos’lara tapas dersiniz böyle rezalet görmedim’ demesinler. Sonuçta düz bakarsak pintxo bir tapastır. İspanya’nın kuzeyindeki Bask bölgesinde pintxo denir. Bunlara takılmadan devam edersek, fotoğrafta da görüldüğü gibi; kızarmış ekmek dilimlerinin üzerinde deniz ürünleri, şarküteri, yumurtalar, püreler, soslar gibi çeşitli tapaslar yiyebilirsiniz. Vejateryan çeşitlerin de olduğu Pintxoları kendiniz alıyorsunuz, yediğiniz kadar ödüyorsunuz. Bunu da pintxoların tabağınızda kalan kürdanlarından hesaplıyorlar. El Pintxo’nun iki şubesi var; biri Gotik Mahallede diğeri ise Barceloneta bölgesinde. Ben Barceloneta bölgesindekine gittim. İkisinin de ambiyansı aynı. En güzeli, pintxoların servis edildiği barın önünde oturmak, yapılışlarını izlerken garsonla bu neli şu neli diye muhabbet etmek.

el-pintxos-tapas-cava
Pintxosla Beyaz Şarap Veya Cava Çok İyi gider

3. Xiringuito Escriba

xiringuito-escriba-paella
Yemekler Açık Mutfakta Önünüzde Hazırlanıyor

Xiringuito Escriba, turistik bölgelerin biraz dışında, Bogatell plajının hemen üzerinde yer alan bir Katalan restoranı. Paella yemek için yüzlerce mekan var. Bunların çoğu da harika yapıyor. Benim subjektif tercihim ise burası oldu. Vejetaryenler için yemekler de bulunan restoranda, özellikle siyah paellayı tercih edebilirsiniz.

black-rice-paella-xiringuito-escriba
Siyah Pirinçli Paella İçin Mürekkep Balığı Kullanılıyor

4. Ciudad Condalciudad-comdal-tapas-cava

Barselona’da bulunan en iyi tapasçılardan olan Ciudad Condal, Katalunya Meydanı’na çok yakın bir noktada bulunuyor.  Patatas bravas, ızgara kalamar, ahtapot, kuşkonmaz ve kızarmış mantar mutlaka denenmesi gereken tapaslardan. Yanında da illa ki cava veya sangria. Akşamları çok kalabalık olabiliyor, sıra beklememek için rezervasyon şart.

Alternatif Mekan Önerileri

Barselona’daki lezzet durakları bahsettiğim 4 yerle sınırlı değil. Tamamen subjektif olarak alternatif mekan önerilerim şu şekilde:

 El Quim veya Bar Pinotxo / La Boqueria’daki en iyi mekanlar
 El Pachuco / İspanyol mutfağından sıkılanlar için Meksika mutfağı
 La Central Hamburguesería / İspanyol mutfağından sıkılanlar için Hamburger
 Bacoa Burger / İspanyol mutfağından sıkılanlar için Hamburger
 The Bagel Hood / El Raval’deyseniz kahvaltı veya öğlen atıştırmalık değişik bageller
 Xurreria Laietana/ Lezzetli churrolar
 Can Dendê/ Kahvaltı için çok iyi mekan, saçma günlerde kapalı gitmeden kontrol edin
 La Xampanyeria / Çeşit çeşit cavalar ve küçük hamburger ve tapaslar
 Les Quinze Nits / Plaça Reial’de her zaman kalabalık paellacı
 Ocaña / Plaça Reial’de soluklanıp sangria içmek için ideal
 7 Portes / Şehrin en ünlü ve eski mekanlarından, lezzetli ve şık

Bu rehberde bahsettiğim görülmesi gereken yerleri ve mekan önerilerini içeren haritayı, Google Haritalar uygulamasından açabilirsiniz ↓

Yorum Yaz