Roma’da Görülmesi Gereken 12 Yer

İtalya’nın başkenti Roma; antik yapılarından tarihi kiliselerine, muhteşem saraylarından etkileyici müzelerine, gösterişli meydanlarından renkli sokaklarına kadar görülmesi gereken yerler açısından, bir çok Avrupa şehrine göre çok daha fazla alternatife sahip.

Birazdan bahsedeceğim yerleri gezmeden önce karnınız acıktıysa sizi Roma Yeme İçme Rehberi’ne alalım.

Bu rehberde bahsettiğim tüm yerleri içeren Roma Gezilecek & Yenilecek Yerler Haritası’nı, Google Maps uygulamasında açmak için haritadaki tam ekran simgesine tıklayın.

1. Kolezyum

roma-kolezyum
Kolezyum: 0080 – Subjektif Bey: 1988
😀

Görülmesi gerekenler listesinin en başında, doğal olarak Kolezyum var. 80 yılında (evet sadece seksen) yapımı tamamlanan, Flavianus Amfitiyatro olarak da bilinen Kolezyum; bir arenadır. Zamanında gladyatör dövüşleri, infazlar ve tiyatrolar için kullanılan arena daha sonraları; barınma yeri, iş dükkanları ve taş ocağı olarak da kullanılmış. Günümüzde depremlerden dolayı harap vaziyette olmasına ve taşlarının çalınmasına rağmen Kolezyum; Roma İmparatorluğu’nun ikonik sembolü ve modern Roma’nın en çok turist çeken yeridir.

roma-kolezyum-ic
Kolezyum’un İçi

Kolezyum’un içi de kimilerine ilgi çekici gelebilir. Çoğu zaman girişinde uzun kuyruklar olabiliyor bu sebeple Roma Ulaşım Rehberi’nde bahsettiğim Roma Pass kartı satın alarak Kolezyum’a kuyruk beklemeden ücretsiz bir şekilde girebilirsiniz.

2. Pantheon

pantheon-roma
Pantheon’un Önü Hep Kalabalık

Tarihi kent merkezinin dar sokaklarında yürürken karşınıza çıkacak bu görkemli yapı Pantheon yani ‘Tüm Tanrıların Tapınağı’. Antik Roma’nın tüm Tanrıları için 126 yılında inşa edilen bu yapı, Roma’daki en iyi korunmuş eserdir. Dışındaki gösterişli sütunları ve içindeki etkileyici kubbesi ile şehirde görülmesi gereken en önemli yerlerden biri.

pantheon-roma
Pantheon’da Pencere Yok. Sadece Devasa Kubbesindeki Açıklıktan (Oculus) Işık Alıyor.

3. Trevi Çeşmesiask-cesmesi-roma-trevi-

‘Klişeler ❤ Ben’ diyorsanız Trevi Çeşmesi tam size göre bir yer. Her daim fazlasıyla turistik ve kalabalık. Bu arada, Trevi Çeşmesi’ne Aşk Çeşmesi diyenler yalnızca biziz. 🙂 İnanışa göre, sağ el ile sol omzunun üzerinden çeşmeye para atanların dilekleri kabul oluyormuş. Roma’nın simgelerinden olan bu yapıyı hızlıca görün, kalabalığın arasından bir iki fotoğraf çekip devam edin.

4. İspanyol Merdivenleri

ispanyol-merdivenleri-piazza-spagna-spanish-steps-roma
Merdivenlere Oturmakta Sıkıntı Yok Ama Otururken Bir Şeyler Yemek İçmek Yasak

138 basamaktan oluşan ve İspanya Meydanı’ndan yukarıdaki Trinita dei Monti Kilisesi’ne kısa yoldan ulaşmak için yapılan İspanyol Merdivenleri günün her saati oldukça kalabalık. Merdivenlerin alt kısmında kayık biçiminde tasarımıyla Fontana della Barcaccia ve tam karşısında şehrin en önemli ve lüks alışveriş caddelerinden biri olan Via dei Condotti yer alıyor. Meydanın keyfini tam anlamıyla çıkarmak için; Pastificio Guerra’dan plastik kaplarda makarnanızı alın, merdivenlerin tepesine çıkıp meydanı ve kalabalığı seyrederek yiyin.

ispanyol-merdivenleri-piazza-spagna-spanish-steps-roma
Merdivenlerin Tepesinden Manzara

5. Sant’Angelo Kalesi

roma-castel-sant-angelo
Melekler Köprüsü’nden Kale Manzarası

Yine 100’lü yıllarda inşa edilmiş bir yapı ve yine harika korunmuş. Kutsal Melek Kalesi olarak da bilinen yapı İmparator Hadrian tarafından kendisi ve ailesi için anıt mezar olarak inşa ettirilmiş daha sonraki yıllarda papalık kalesi ve hapishane olarak da kullanılmış. günümüzde ise Castel Sant’Angelo Ulusal Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor. Girişindeki Melekler Köprüsü ve teras kısmındaki Roma manzarası ve Tiber Nehri ile birlikte fazlasıyla fotoğraflık.

6. Vittorio Emanuele II Abidesi

vittorio-emanuele-abidesi-roma
Venezia Meydanı’ndan Vittorio Emanuele II Abidesi

İtalya Krallığı’nın ilk kralı Vittorio Emanuele için saf beyaz mermerden yapılan bu gösterişli anıt Venezia (Venedik) Meydanı’nda bulunuyor. İtalyanlar bu anıtı pek beğenmiyorlarmış ama ben İtalyan olmadığım için midir nedir sevdim. 🙂 Teras kısmına çıkarsanız, enfes şehir manzarasını izleyerek biraz soluklanabilirsiniz.

7.  St. John Lateran BazilikasıSan-giovanni-st-john-lateran-bazilikasi-roma

300’lü yıllarda inşa edilen ve Roma’nın 4 büyük bazilikasından biri olan yapıda bir dönem papaların taç giyme törenleri yapılıyormuş. İç kısmında pek çok heykel,fresk ve mozaik bulunuyor. Roma seyahatimde konakladığım yer buraya çok yakındı ve balkonu bazilika manzaralıydı. Burayı nasılsa görürüz önce diğer yerleri görelim diye diye buranın içini görmeden dönmüştüm 😀 Siz öyle yapmayın.

st-john-lateran-bazilikasi-manzarasi-subjektifgeziyorum
Konakladığımız Evden St.John Lateran Bazilikası Manzarası

8. Vatikan

roma-tiber-nehri-aziz-petrus-vatikan
Tiber Nehri’nden Aziz Petrus Bazilikası

Çevresi yüksek duvarlarla kaplı olan Vatikan; Hristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi ve aynı zamanda hem yüz ölçümü hem de nüfus olarak dünyanın en küçük ülkesidir. Burayı 3 ana bölüme ayırabiliriz: San Pietro Meydanı ile Aziz Petrus Bazilikası, Vatikan Müzeleri ve Vatikan Bahçeleri.

vatikan-sehri-haritasi
Vatikan Haritası – Büyütmek İçin Dokunun

San Pietro Meydanı ve Aziz Petrus Bazilikası ücretsiz, müzeler ve bahçeler ise ücretlidir. Uzayan kuyrukta beklememek için Vatikan müze biletlerinizi online olarak almanızı öneririm. Buradan ulaşabilirsiniz. Zaten neden bunu bilerek hala önceden almıyorlar anlamıyorum.

vatikan-sehri-duvarlari-kuyruk
Bu Kuyruğu Beklememek İçin Biletinizi Önceden Alın

Aziz Petrus Meydanı

san-pietro-meydani-vatikan-roma-detaylar-heykeller
San Pietro Meydanı

Vatikan’ın kalbinde bulunan Aziz Petrus Meydanı (San Pietro Meydanı), Vatikan’ın surlarla çevrili olmayan tek yeri. Her yıl binlerce Hristiyan Katolik, ibadet için buraya geliyor. Bernini tarafından tasarlanan meydanın etrafı sütunlar ile çevrilmiş ve bu sütunların üstünde azizlerin heykelleri bulunuyor. Meydanın bir ucu Roma’ya diğer ucu Aziz Petrus Bazilikasına bakıyor.

Aziz Petrus Bazilikası

vatikan-roma-aziz-petrus-bazilikasi
Aziz Petrus Bazilikası

Aziz Petrus, Roma’lılara Hristiyanlık’ı getiren kişi ve ilk Papa. Roma’nın ve Vatikan’ın ikonik simgelerinden olan yapı. İçerideki en dikkat çekici eser Michelangelo’nun İsa ve Meryem’i resmettiği heykeli Pieta.

vatikan-aziz-petrus-bazilikasi-heykel-pieta
Heykeldeki İnanılmaz Detaylar

Yaklaşık 100 yıl süren inşaatında dönemin en ünlü mimarlarının, sanatçılarının görev aldığı bazilika, dini bir yapı olmasının yanında harika bir Rönesans mimarisi örneği.

aziz-petrus-bazilikasi-ic-detaylar-vatikan-roma
Aziz Petrus Bazilikası’nın İçi

 

Vatikan Müzeleri

Dünyaca ünlü Vatikan Müzeleri, yılda altı milyondan fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Bernini, Michelangelo, Boticelli gibi Rönesans’ın en değerli ustalarının eserleriyle dolu müzeleri gezerken detaylardan ve harikalıktan yoruluyorsunuz. 🙂

vatikan-haritalar-salonu-tavan
Müzede Tavanları İncelemekten Boynunuz Ağrıyabilir 🙂

Galeriler ve Sistina Şapeli arasındaki koridorlarda bulunan resimler, eserler ve aydınlatmalara hayran kalıyorsunuz.

vatikan-muze-merdiven
Spiral Merdivenler

Müzelerden çıkış yaparken geçilen spiral rampa, müzede en çok fotoğraflanan yerlerden biri.

vatikan-muze-heykel-detay
Tavandaki eserlere bakarken yerdekileri unutmamak lazım.

En ünlüsünün Sistina Şapeli olduğu bu galeri, müze ve bahçeleri gezmek için en az yarım gün ayırmanız gerekir.

sistina-sapeli-ademin-yaratilisi-vatikan-muze
Sistina Şapeli’ndeki En Önemli Fresklerden Biri : Adem’in Yaratılışı

9. Villa Borghese

roma-villa-borghese-bahce
Villa Borghese’de Harika Yapılar, Heykeller, Doğal Güzellikler Var

Roma’nın en büyük parklarından biri olan Villa Borghese’de sıradan bir parktan çok daha fazlası var; dev bir açık hava müzesi gibi olan bu parkta; heykeller, bahçeler, anıtlar, göller, müzeler var.

roma-villa-borghese-heykel
Şehir Üstünüze Üstünüze Geldiyse Adres → Villa Borghese

Şehirden biraz olsun uzaklaşıp keyif yapmak için, doğal güzelliklerin Roma sanatı ile buluştuğu bu parka mutlaka uğrayın.

10. Roma Forumu

roma-forumu
Günümüze Ulaşan Kalıntılarıyla Roma Forumu, Şehirdeki Tarihsel Yapıların En Önemlilerinden

Antik Roma’nın merkezi sayılan Roma Forumu (İtalyanların söylemiyle Forum Magnum) M.Ö 5. yy’den  M.S 7.yy’e kadar 1000 yılı aşkın süre boyunca ticaret, ibadet, adalet, genelev binaları bulunuyordu. Buraya bir not eklemek istiyorum. Kolezyum ve Roma Forumu’nun biletleri ortak, yani satın aldığınızda ikisini de almış oluyorsunuz. Eğer bilet satın almayacaksanız Roma Forumu’nu, hemen yanındaki Via Dei Fori caddesinde yürürken ya da foruma bakan banklarda dinlenirken de görebilirsiniz.

11. Navona Meydanı

navona-meydani-piazza-navona-roma-
Navona Meydanı ve 4 Nehir Çeşmesi

Roma’nın en hareketli meydanı olan Piazza Navona; sokak sanatçıları, ressamlar, müzisyenler, kafeler, restoranlar ve heykeller ile dolu. Oldukça büyük ve oval şekilli bu meydanda meşhur ‘4 Nehir Çeşmesi’ bulunuyor.roma-cesme-subjektifgeziyorum

Roma geziniz boyunca, bir yerden bir yere giderken sürekli olarak bu meydanın bir köşesinden geçtiğinizi göreceksiniz 🙂

12. Campo de’Fiori Meydanı

campo-dei-fiori-roma-subjektifgeziyorum
Campo de’Fiori Meydanı’ndaki Renkli Pazar

Burası Roma’nın en renkli, en lezzetli meydanlarından birisi. İsmini meydanda kurulan çiçek pazarından alan Campo de Fiori’de, pazar günleri hariç her gün 07-14 saatleri arasında, her çeşit sebze, meyve, et, tavuk ve balığın satıldığı renkli bir pazar kuruluyor. Ama buranın bana göre en güzel ve lezzetli yeri Forno Campo de’Fiori yani meydandaki fırın. Burada gerçekten aşırı lezzetli harika pizzalar var.

forno-campo-de-fiori-roma
Patatesli Pizzaları Efsane 🍕

Bu kadar gezdikten sonra acıktıysanız, sizi Roma’daki İtalyan mutfağının en lezzetli yerlerine götürelim. En Lezzetli 15 Mekan Önerisi için tıklayın.

Yorum Yaz