Floransa’da Ne Yenir?

Benvenuti a Firenze! Rönesans’ın başkenti Floransa’ya hoş geldiniz. Bu güzel şehirde, İtalyan lezzetlerine doyacağız.

Floransa’da Ne Yenir? yazısında bahsettiğim tüm yerleri içeren Floransa Gezilecek & Yenilecek Yerler Haritası’nı, Google Maps uygulamasında açmak için aşağıdaki haritayı kullanabilirsiniz.

Tamamen subjektif ve harika Floransa Gezi Rehberi için buraya tıklayabilirsiniz.

Mercato Centrale

mercato-centrale-merkez-carsi-pazar-floransa-yeme-icme-dis-gorunus
Merkez Çarşı’nın Dışındaki Tezgahları Hiç Dolaşmadan Direkt İçine Girin

Mercato Centrale yani Merkez Çarşı için ‘İçerideki yemekler harika, dışı ise tam bir alışveriş cenneti’ falan yazan bir sürü yazı okuduk. Dışında alışveriş yapabileceğiniz yerler var denilen kısmı, binanın hemen önündeki sokaklarda kurulu olan tezgahlar. Gerçek şu ki; çoğu şey gibi burası da tam bir overrated. Bildiğiniz Eminönü; çakma kıyafetler, bir sürü derici, bir kaç elektronikçi vs. Hızlıca oradan uzaklaşıp kendimizi Mercato’nun içine atıyoruz. İçi, Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde örneklerini görebileceğiniz bir çarşı. Giriş katı balıkçılar, şarkütericiler ve sebzeciler gibi alışveriş yapabileceğiniz bir pazar yeri.

mercato-centrale-merkez-carsi-pazar-floransa-yeme-icme
İçeride Yiyecek Bir Şey İllaki Bulursunuz

Üst katta ise yemek yiyebileceğiniz restoran, kafe, bar ve dondurmacılar var. Sabahki tren yolculuğunda yediğimiz küçük şeyleri saymazsak, günün ilk öğününü burada yiyoruz. Gözümüze hoş gözüken sandviç, pizza ve bruschettalardan sardırıyoruz.

Mercato-Centrale-Floransa-yemekler-yeme-icme-rehberi
Atıştırmalık İtalyan Lezzetleri

Caffè Gilli

cafe-gilli-floransa-yeme-icme-tatli-tiramisu
Cafe Gilli 1773’ten Beri Burada

Gilli’nin ambiyansı çok hoş ve oldukça eski bir kafe. Dolayısıyla biraz turistik ama biz de turist olduğumuz için sorun çıkarmadık 🙂 Buranın şöyle bir olayı var; içeri girdik baktık masaların olduğu bölüm bomboş, bar kısmında herkes bar taburesine oturmuş veya bara yaslanmış ayakta yiyor, içiyor. Meğer masada oturunca kişi başı 3-5 avro gibi ekstra bir ödeme oluyormuş. Doğal olarak biz de oturmadık.

cafe-gilli-floransa-tiramisu-tatli-yeme-icme
Roma ve Floransa’da Yediğimiz Her Tiramisu Birbirinden Farklıydı Ama Hepsi De Güzeldi

Pastane çeşitleri oldukça fazla. Biz tiramisusunu denemek istedik, pişman da olmadık.

I Fratellini

fratellini-floransa-yeme-icme-sandvic
Lezzet, Dükkanın Büyüklüğü İle Ters Orantılı

I Fratellini’de (İtalyanca ismi güzel ama aslında bildiğin kardeşler büfe demek :)) Taze paniniler ile harika malzemeler bir araya geliyor ve lezzetli sandviçler ortaya çıkıyor.  20’den fazla sandviç çeşidi var, dilediğinizi seçin yanına da 1 kadeh İtalyan Şarabı alın. İşte size şahane bir atıştırmalık. Ekmekler bitince dükkanı kapıyorlar, o yüzden acele edin 😉 .

Gusta Pizzagusta-pizza-floransa-yeme-icme-pizza

Gusta Pizza; küçük, salaş ve sıcak bir atmosferi olan bir pizzacı. Özellikle akşam saatlerinde önünde kuyruk olabilir fakat sizi korkutmasın hızlı sirkülasyon var. Çalışanlar son derece kibar ve hızlı. Biz günün spesiyal pizzalarından sipariş ettik. Hamuru, malzemeleri gerçekten enfesti. Tabii ki herkesin ağız lezzeti değişik ama bu pizzayı beğenmeyen de ne bileyim yani…  🙂

gusta-pizza-floransa-yeme-icme-rehberi-subjektif-geziyorum
İtalya’da Olduğumuzu Buram Buram Hissettiren İki Harika Pizza  🙂

Perché No!

perche-no-dondurma-floransa-subjektif-geziyorum
Ricotta ve Lavantalı 🍦

Floransa Katedrali ile Signoria Meydanı arasındaki meşhur bir dondurmacı. ‘Neden olmasın?’ anlamına gelen Perche No’da; ricotta peynirli, lavantalı ve bitter çikolatalı dondurmalarımızı alıyoruz, hem yiyip, hem dolaşarak bu güzel şehrin sokaklarını keşfe devam ediyoruz.

Bu keşifte size aşırı yardımcı olacak bir gezi rehberi arıyorsanız, işte size Floransa Gezi Rehberi.

Floransa’yı hallettik. Peki ya Roma?  Roma Gezi Rehberi için de buraya bakabilirsiniz.

Yorum Yaz