Roma Gezi Rehberi

Roma İmparatorluğu’nun mirası üzerinde kurulu olan İtalya’nın başkenti Roma; tarihi yerleri, canlı sokakları ve harika yemekleri ile oldukça etkileyici bir şehir. Roma’nın en güzel yanlarından biri de, eski yapıların, eski bölgelerin kısacası tarihin, gündelik yaşamla iç içe girip, bir parçası haline gelmesi. Roma tarihi ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz. Şimdi bu harika şehri subjektif olarak inceleyelim.

Roma Ulaşım Rehberi

roma-metro-ulasim-haritasi-metro-map
Roma Metro Haritası – Büyütmek İçin Dokunun

Roma ulaşım açısından epey alternatifli bir şehir. Tarih ve sanatla iç içe geçmiş sokaklarını keşfetmenin en iyi yolu tabi ki yürümek.  Bundan bahsedeceğim ama öncesinde; Fiumicino – Leonardo da Vinci Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımın nasıl olduğunu anlatayım.

Roma Fiumicino Havalimanı – Şehir Merkezi Ulaşım

fiumicino-roma-havalimani-havaalani-sehir-merkezi-ulasimi-tren-leonardo-ekspres-express
Havalimanından Şehir Merkezine En Hızlı Yol Leonardo Ekspresi

Havalimanı ile şehir merkezi arasındaki en popüler 3 ulaşım yolundan kısaca bahsedeceğim.

Tren; Fiumicino Havalimanı’ndan Roma şehir merkezine gitmek için ilk ve en hızlı seçenek Leonardo Express, ikinci seçenek ise FL1 trenidir. Aceleniz varsa Leonardo Express daha iyi bir seçenek çünkü 30 dakikada Termini’ye varıyor. Fakat gitmek istediğiniz yer Termini’den uzak ve FL1 ‘in duraklarına yakınsa, FL1 treni daha iyi bir seçim olabilir. Bilet fiyatları tek yön olarak Leonardo Express için 14€, FL1 için 8€. Tren biletlerini online satın almak için buraya tıklayabilirsiniz. Tren istasyonu, 3 numaralı terminalin dışında yer alıyor.

Otobüs; Fiumicino Havalimanı’ndan Roma şehir merkezine yani Termini’ye ulaşmanın en ucuz yoludur. Tercih edilebilecek çok sayıda özel otobüs şirketi var ama en popüler olanları şunlar: Terravision 5,80€, Sit Bus 6€ ve TAM Bus 5€.  Fiumicino Havalimanı’ndaki otobüs durakları, 3 numaralı terminalin dışında yer alıyor. Otobüs yolculuğu trafiğe ve durakların sayısına bağlı olarak 45 dakika ile 1 saat arası sürüyor. Terravision’dan online bilet almak için buraya tıklayabilirsiniz.

roma-havalimani-sehir-merkezi-ulasimi-terravision-otobus
Havalimanından Şehir Merkezi Termini’ye Ulaşmak İçin En Popüler Araç Terravision Otobüsü

Önemli bir not: Hem havalimanından hem de Termini’den otobüslere binerken, yoğun saatlerde, biletinizi internet üzerinden almış da olsanız bir sonraki otobüse binmek için beklemeniz gerekebilir. Bu da planladığınızdan daha geç varmanıza yol açabilir. Dönüşte uçağa yetişmek için dikkate alın.

Taksi; toplu taşımaya binmek istemeyenler için iyi bir çözüm olabilir. En fazla 4 yolcu ve 4 bagajın kabul edildiği taksilerle havalimanından şehir merkezine gitmek için 48€ sabit ücret ödemeniz gerekiyor. Trafiğe bağlı olarak yolculuğunuz 40-45 dakika sürebilir.

Roma Toplu Taşıma Bileti

roma-toplu-tasima-bileti-ticket
Roma Toplu Ulaşım Biletleri

Roma’da alacağınız toplu taşıma bileti, tüm araçlarda geçerli. Hangi tip bileti almanız gerektiği ise tamamen size kalmış. Şehirde kaç gün kalacağınıza, toplu taşımayı ne kadar kullanacağınıza hatta hava durumuna göre bile değişebilir.

Tek kullanımlık bilet, 24 – 48 – 72 saat geçerli biletler ve haftalık biletleri tercih edebileceğiniz gibi tüm toplu taşıma araçlarında kullanabileceğiniz ve ilk müze girişinin bedava sonraki müzelerin indirimli olduğu 48 saatlik Rome Pass ve ilk iki müzenin bedava olduğu sonrakilerin de indirimli olduğu 72 saatlik Rome Pass biletlerini de satın alabilirsiniz.

Fiyatları görmek ve online satın almak isterseniz; günlük biletler için buraya, Rome Pass için buraya tıklayabilirsiniz.

Roma Şehir İçi Ulaşımroma-metro-isareti

Roma, şehir içi ulaşım konusunda fazlasıyla alternatif sunuyor. Merkeze yakın konaklayanlar tarihin, sanatın ve eşsiz mimarinin iç içe geçtiği bu şehri yürüyerek keşfetmeliler. Yürümenin haricinde scooter veya motosiklet kiralayabilir veya metroyu tercih edebilirsiniz. Roma’da metrodan daha fazla kullanılan otobüsler ile de neredeyse tüm noktalara ulaşabilirsiniz.

Rota Planlamak İçin Uygulamalar

Bir gezideki en önemli detaylardan biri, bir yerden diğerine en kolay ve hızlı nasıl gidileceğidir. Google Haritalar uygulaması, arabayla, toplu taşımayla veya yürüyerek alternatifli rotaları size öneriyor. Wi-Fi bağlıyken gideceğiniz yerin haritasını önceden indirirseniz offline olarak da çalıştırabilirsiniz.

Roma Konaklama Rehberi

Roma büyük bir şehir ve konaklama açısından da oldukça alternatifli. Roma’da gezilecek yerlere baktığınızda, bazı bölgelerin biraz daha öne çıktığını göreceksiniz. Konaklayacağınız yeri seçerken aşağıda bahsettiğim bölgelerden birini tercih edebilirsiniz.

Roma’da konaklamayla ilgili hazırlamış olduğum Roma Bölgeler Haritasını Google Maps uygulamasında açmak için buraya tıklayabilir veya aşağıdaki haritayı kullanabilirsiniz.

Roma’da Nerede Kalınır?

Eski Kent Merkezi, Roma’da Görülmesi Gereken Yerler Listesindeki pek çok yer tarihi kent merkezinde (centro storico) bulunuyor. Tarihle iç içe geçen sokakları, restoranları barları ve görülmesi gereken yerleri ile Roma’nın en hareketli bölgesi burası. Haritada kırmızı ile işaretlediğim bu bölgede kalırsanız, pek çok yere yürüme mesafesinde konaklamış olursunuz.

navona-meydani-piazza-navona-roma-
Navona Meydanı

Termini Bölgesi, haritada mor ile işaretlediğim ve pek çok ulaşım aracının kesiştiği bir yer. Adını Termini İstasyonu’ndan alan bölgeden nereye isterseniz oraya gidebilirsiniz. Havaalanı otobüsleri ve tren buraya geliyor. Ayrıca Roma’ya gelmişken İtalya’daki başka şehirlere de seyahat etmeyi planlıyorsanız treniniz Termini’den kalkacaktır. Trenle Roma’ya oldukça yakın olan Floransa Gezi Rehberi‘ni okumak için buraya tıklayabilirsiniz. Konaklama açısından da alternatifi bol bir bölge fakat ben çok sıcak bakmıyorum. Kent Merkezi, Monti veya Trastevere bölgeleri buradan çok daha güzel, çok daha Roma.

termini-roma-sokaklari-
Termini Sokakları

Monti Bölgesi, Kolezyum gibi tarihi yerlere oldukça yakın, merkezdeki kalabalıktan kısmen uzak, Termini’ye ulaşımı kolay ve konaklama seçenekleri bol bir bölge. Merkezden çok da uzaklaşmadan sakin bir yerde konaklamak istiyorsanız haritada yeşil ile işaretlediğim bu bölgeyi tercih edebilirsiniz.roma-sokaklari-motosikletler

Trastevere Bölgesi, Tiber Nehri’nin karşı kıyısında yani batısında yer alan, haritada mavi ile işaretli, Arnavut kaldırımlı dar sokakları, kafe ve barları ile ünlü. Bu bölgede konaklamak için pek çok alternatif mevcut. Bence çok sevimli bir bölge. Burada konaklamasanız bile yolunuz sık sık buraya düşecektir.

trastevere-sokaklari-roma
Trastevere Sokakları

Vatikan Bölgesi, nehrin batı tarafında, Trastevere’nin kuzeyinde kalıyor. Hristiyan Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan Vatikan; Dünyanın hem yüz ölçümü hem de nüfus bakımından en küçük bağımsız ülkesidir. Haritada turuncu ile işaretlediğim bu bölge, şehirdeki görülmesi gereken yerlere uzak kalıyor. Vatikan’ın içinde zaten konaklayamıyorsunuz. Yakın çevresinde de konaklamanızı pek önermiyorum. Vatikan Müzeleri, Aziz Petrus Bazilikası ve Meydanı için zaten buraya gelip bölgeyi ve yapıları keşfedeceksiniz.

vatikan-bolgesi-sokaklari
Vatikan Bölgesi Sokakları

Roma’da Görülmesi Gereken 12 Yer
(Roma Rakamıyla XII)

İtalya’nın başkenti Roma; antik yapılarından tarihi kiliselerine, muhteşem saraylarından etkileyici müzelerine, gösterişli meydanlarından renkli sokaklarına kadar görülmesi gereken yerler açısından, bir çok Avrupa şehrine göre çok daha fazla alternatife sahip.

Bu rehberde bahsettiğim tüm yerleri içeren Roma Gezilecek & Yenilecek Yerler Haritası’nı, Google Maps uygulamasında açmak için haritadaki tam ekran simgesine tıklayın.

1. Kolezyum

roma-kolezyum
Kolezyum: 0080 – Subjektif Bey: 1988
😀

Görülmesi gerekenler listesinin en başında, doğal olarak Kolezyum var. 80 yılında (evet sadece seksen) yapımı tamamlanan, Flavianus Amfitiyatro olarak da bilinen Kolezyum; bir arenadır. Zamanında gladyatör dövüşleri, infazlar ve tiyatrolar için kullanılan arena daha sonraları; barınma yeri, iş dükkanları ve taş ocağı olarak da kullanılmış. Günümüzde depremlerden dolayı harap vaziyette olmasına ve taşlarının çalınmasına rağmen Kolezyum; Roma İmparatorluğu’nun ikonik sembolü ve modern Roma’nın en çok turist çeken yeridir.

roma-kolezyum-ic
Kolezyum’un İçi

Kolezyum’un içi de kimilerine ilgi çekici gelebilir. Çoğu zaman girişinde uzun kuyruklar olabiliyor bu sebeple Roma Ulaşım Rehberi’nde bahsettiğim Roma Pass kartı satın alarak Kolezyum’a kuyruk beklemeden ücretsiz bir şekilde girebilirsiniz.

2. Pantheon

pantheon-roma
Pantheon’un Önü Hep Kalabalık

Tarihi kent merkezinin dar sokaklarında yürürken karşınıza çıkacak bu görkemli yapı Pantheon; yani ‘Tüm Tanrıların Tapınağı’. Antik Roma’nın tüm Tanrıları için 126 yılında inşa edilen bu yapı, Roma’daki en iyi korunmuş eserdir. Dışındaki gösterişli sütunları ve içindeki etkileyici kubbesi ile şehirde görülmesi gereken en önemli yerlerden biri.

pantheon-roma
Pantheon’da Pencere Yok. Sadece Devasa Kubbesindeki Açıklıktan (Oculus) Işık Alıyor.

3. Trevi Çeşmesi

ask-cesmesi-roma-trevi-

‘Klişeler ❤ Ben’ diyorsanız Trevi Çeşmesi tam size göre bir yer. Her daim fazlasıyla turistik ve kalabalık. Bu arada, Trevi Çeşmesi’ne Aşk Çeşmesi diyenler yalnızca biziz. 🙂 İnanışa göre, sağ el ile sol omzunun üzerinden çeşmeye para atanların dilekleri kabul oluyormuş. Roma’nın simgelerinden olan bu yapıyı hızlıca görün, kalabalığın arasından bir iki fotoğraf çekip devam edin.

4. İspanyol Merdivenleri

ispanyol-merdivenleri-piazza-spagna-spanish-steps-roma
Merdivenlere Oturmakta Sıkıntı Yok Ama Otururken Bir Şeyler Yemek İçmek Yasak

138 basamaktan oluşan ve İspanya Meydanı’ndan yukarıdaki Trinita dei Monti Kilisesi’ne kısa yoldan ulaşmak için yapılan İspanyol Merdivenleri günün her saati oldukça kalabalık. Merdivenlerin alt kısmında kayık biçiminde tasarımıyla Fontana della Barcaccia ve tam karşısında şehrin en önemli ve lüks alışveriş caddelerinden biri olan Via dei Condotti yer alıyor. Meydanın keyfini tam anlamıyla çıkarmak için; Pastificio Guerra’dan plastik kaplarda makarnanızı alın, merdivenlerin tepesine çıkıp meydanı ve kalabalığı seyrederek yiyin.

ispanyol-merdivenleri-piazza-spagna-spanish-steps-roma
Merdivenlerin Tepesinden Manzara

5. Sant’Angelo Kalesi

roma-castel-sant-angelo
Melekler Köprüsü’nden Kale Manzarası

Yine 100’lü yıllarda inşa edilmiş bir yapı ve yine harika korunmuş. Kutsal Melek Kalesi olarak da bilinen yapı İmparator Hadrian tarafından kendisi ve ailesi için anıt mezar olarak inşa ettirilmiş daha sonraki yıllarda papalık kalesi ve hapishane olarak da kullanılmış. günümüzde ise Castel Sant’Angelo Ulusal Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor. Girişindeki Melekler Köprüsü ve teras kısmındaki Roma manzarası ve Tiber Nehri ile birlikte fazlasıyla fotoğraflık.

6. Vittorio Emanuele II Abidesi

vittorio-emanuele-abidesi-roma
Venezia Meydanı’ndan Vittorio Emanuele II Abidesi

İtalya Krallığı’nın ilk kralı Vittorio Emanuele için saf beyaz mermerden yapılan bu gösterişli anıt Venezia (Venedik) Meydanı’nda bulunuyor. İtalyanlar bu anıtı pek beğenmiyorlarmış ama ben İtalyan olmadığım için midir nedir sevdim. 🙂 Teras kısmına çıkarsanız, enfes şehir manzarasını izleyerek biraz soluklanabilirsiniz.

7.  St. John Lateran BazilikasıSan-giovanni-st-john-lateran-bazilikasi-roma

300’lü yıllarda inşa edilen ve Roma’nın 4 büyük bazilikasından biri olan yapıda bir dönem papaların taç giyme törenleri yapılıyormuş. İç kısmında pek çok heykel, fresk ve mozaik bulunuyor. Roma seyahatimde konakladığım yer buraya çok yakındı ve balkonu bazilika manzaralıydı. Burayı nasılsa görürüz önce diğer yerleri görelim diye diye buranın içini görmeden dönmüştüm 😀 Siz öyle yapmayın.

st-john-lateran-bazilikasi-manzarasi-subjektifgeziyorum
Konakladığımız Evden St.John Lateran Bazilikası Manzarası

8. Vatikan

roma-tiber-nehri-aziz-petrus-vatikan
Tiber Nehri’nden Aziz Petrus Bazilikası

Çevresi yüksek duvarlarla kaplı olan Vatikan; Hristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi ve aynı zamanda hem yüz ölçümü hem de nüfus olarak dünyanın en küçük ülkesidir. Burayı 3 ana bölüme ayırabiliriz: San Pietro Meydanı ile Aziz Petrus Bazilikası, Vatikan Müzeleri ve Vatikan Bahçeleri.

vatikan-sehri-haritasi
Vatikan Haritası – Büyütmek İçin Dokunun

San Pietro Meydanı ve Aziz Petrus Bazilikası ücretsiz, müzeler ve bahçeler ise ücretlidir. Uzayan kuyrukta beklememek için Vatikan müze biletlerinizi online olarak almanızı öneririm. Buradan ulaşabilirsiniz. Zaten neden bunu bilerek hala önceden almıyorlar anlamıyorum.

vatikan-sehri-duvarlari-kuyruk
Bu Kuyruğu Beklememek İçin Biletinizi Önceden Alın

Aziz Petrus Meydanı

san-pietro-meydani-vatikan-roma-detaylar-heykeller
San Pietro Meydanı

Vatikan’ın kalbinde bulunan Aziz Petrus Meydanı (San Pietro Meydanı), Vatikan’ın surlarla çevrili olmayan tek yeri. Her yıl binlerce Hristiyan Katolik, ibadet için buraya geliyor. Bernini tarafından tasarlanan meydanın etrafı sütunlar ile çevrilmiş ve bu sütunların üstünde azizlerin heykelleri bulunuyor. Meydanın bir ucu Roma’ya diğer ucu Aziz Petrus Bazilikasına bakıyor.

Aziz Petrus Bazilikası

vatikan-roma-aziz-petrus-bazilikasi
Aziz Petrus Bazilikası

Aziz Petrus, Roma’lılara Hristiyanlık’ı getiren kişi ve ilk Papa. Roma’nın ve Vatikan’ın ikonik simgelerinden olan yapıdaki en dikkat çekici eser; Michelangelo’nun, İsa ve Meryem’i resmettiği heykeli Pieta.

vatikan-aziz-petrus-bazilikasi-heykel-pieta
Heykeldeki İnanılmaz Detaylar

Yaklaşık 100 yıl süren inşaatında dönemin en ünlü mimarlarının, sanatçılarının görev aldığı bazilika, dini bir yapı olmasının yanında harika bir Rönesans mimarisi örneği.

aziz-petrus-bazilikasi-ic-detaylar-vatikan-roma
Aziz Petrus Bazilikası’nın İçi

Vatikan Müzeleri

Dünyaca ünlü Vatikan Müzeleri, yılda altı milyondan fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Bernini, Michelangelo, Boticelli gibi Rönesans’ın en değerli ustalarının eserleriyle dolu müzeleri gezerken detaylardan ve harikalıktan yoruluyorsunuz. 🙂

vatikan-haritalar-salonu-tavan
Müzede Tavanları İncelemekten Boynunuz Ağrıyabilir 🙂

Galeriler ve Sistina Şapeli arasındaki koridorlarda bulunan resimler, eserler ve aydınlatmalara hayran kalıyorsunuz.

vatikan-muze-merdiven
Spiral Merdivenler

Müzelerden çıkış yaparken geçilen spiral rampa, müzede en çok fotoğraflanan yerlerden biri.

vatikan-muze-heykel-detay
Tavandaki Eserlere Bakarken Yerdekileri Unutmamak Lazım

En ünlüsünün Sistina Şapeli olduğu bu galeri, müze ve bahçeleri gezmek için en az yarım gün ayırmanız gerekir.

sistina-sapeli-ademin-yaratilisi-vatikan-muze
Sistina Şapeli’ndeki En Önemli Fresklerden Biri: ‘Adem’in Yaratılışı’

9. Villa Borghese

roma-villa-borghese-bahce
Villa Borghese’de Harika Yapılar, Heykeller, Doğal Güzellikler Var

Roma’nın en büyük parklarından biri olan Villa Borghese’de sıradan bir parktan çok daha fazlası var; dev bir açık hava müzesi gibi olan bu parkta; heykeller, bahçeler, anıtlar, göller, müzeler var.

roma-villa-borghese-heykel
Şehir Üstünüze Üstünüze Geldiyse Adres → Villa Borghese

Şehirden biraz olsun uzaklaşıp keyif yapmak için, doğal güzelliklerin Roma sanatı ile buluştuğu bu parka mutlaka uğrayın.

10. Roma Forumu

roma-forumu
Günümüze Ulaşan Kalıntılarıyla Roma Forumu, Şehirdeki Tarihsel Yapıların En Önemlilerinden

Antik Roma’nın merkezi sayılan Roma Forumu (İtalyanların söylemiyle Forum Magnum) M.Ö 5. yy’den  M.S 7.yy’e kadar 1000 yılı aşkın süre boyunca ticaret, ibadet, adalet, genelev binaları bulunuyordu. Buraya bir not eklemek istiyorum. Kolezyum ve Roma Forumu’nun biletleri ortak, yani satın aldığınızda ikisini de almış oluyorsunuz. Eğer bilet satın almayacaksanız Roma Forumu’nu, hemen yanındaki Via Dei Fori caddesinde yürürken ya da foruma bakan banklarda dinlenirken de görebilirsiniz.

11. Navona Meydanı

navona-meydani-piazza-navona-roma-
Navona Meydanı ve 4 Nehir Çeşmesi

Roma’nın en hareketli meydanı olan Piazza Navona; sokak sanatçıları, ressamlar, müzisyenler, kafeler, restoranlar ve heykeller ile dolu. Oldukça büyük ve oval şekilli bu meydanda meşhur ‘4 Nehir Çeşmesi’ bulunuyor.

roma-navona-meydani-piazza-navona-subjektif-geziyorum
Navona Meydanı’nda, Eskiden Mecmua Olarak Basılan ‘subjektifgeziyorum’u Okurken 😀

 

Roma geziniz boyunca, bir yerden bir yere giderken sürekli olarak bu meydanın bir köşesinden geçtiğinizi göreceksiniz 🙂

12. Campo de’Fiori Meydanı

campo-dei-fiori-roma-subjektifgeziyorum
Campo de’Fiori Meydanı’ndaki Renkli Pazar

Burası Roma’nın en renkli, en lezzetli meydanlarından birisi. İsmini meydanda kurulan çiçek pazarından alan Campo de Fiori’de, pazar günleri hariç her gün 07-14 saatleri arasında, her çeşit sebze, meyve, et, tavuk ve balığın satıldığı renkli bir pazar kuruluyor. Ama buranın bana göre en güzel ve lezzetli yeri Forno Campo de’Fiori yani meydandaki fırın. Burada gerçekten aşırı lezzetli harika pizzalar var.

forno-campo-de-fiori-roma
Patatesli Pizzaları Efsane 🍕

Roma’da gezilecek her yeri gördüğümüze göre bir de Floransa’ya gitmek isteyebilirsiniz. Adım adım Floransa Gezi Rehberi için tıklayın.

Roma Yeme İçme Rehberi

Denize kıyısı olmasa da, Akdeniz ülkesinin tipik bir şehri olan Roma’da, dünyaca ünlü İtalyan mutfağının her örneğini bulabilirsiniz.

Tatiliniz, çoğu zaman önceden planladığınız gibi gitmez. Olayların spontane gelişmesi tatilin güzel özelliklerinden biridir. Bu durum yeme içme mekanlarında da yaşanabilir. Emin olun ki, önceden planlamadığınız bir yere gitseniz de pişmanlık duymayacaksınız. İtalya’da kötü bir yemek yeme şansınız gerçekten çok düşük.

roma-yeme-icme-rehberi-pizzeria-pizza
Tipik Bir İtalyan Pizzacı

Roma’da 5 farklı türde restoran görebilirsiniz. Bunlar:

 • Ristorante: Pahalı, orta ve üstü seviyede, biraz daha şık lokantalardır.
 • Trattoria: Daha uygun fiyatlı, yerel yemekler sunan, daha rahat lokantalardır.
 • Osteria: Trattoria’ya göre daha uygun ve daha az seçeneğin olduğu yerler. Eskiden sadece içki içilen yerlermiş
 • Pizzeria: Bildiğin pizzacı.
 • Enoteca: Şarap barı olarak hizmet veriyorlar ve buralarda bir iki aperitif yiyecek hariç yemek servisi yapılmaz.

Bu rehberde bahsettiğim tüm mekan önerilerini içeren haritayı, Google Haritalar uygulamasından açabilirsiniz ↓

Roma’da Nerede Yenir? 15 (XV) Mekan Önerisi

Benim İçin İtalyan Mutfağı 🍝 & 🍕

Pizzasından makarnasına, risottosundan paninisine, tiramisusundan dondurmasına, şarabından espressosuna Roma’daki mekan önerilerim şunlar:

 • Pizza E Mozzarella: Pantheon’a çok yakın olan bu küçük mekandaki pizzaların hepsi ayrı güzel. Ne seçersen seç asla pişman olmazsın. İster mekanda oturarak ye, istersen paket yaptırıp dolaşarak elinde ye. 🍕🌱
 • La Baguetteria del Valle: Navona Meydanı ve Pantheon arasında kalan bu ufak sandviççide harikalar yaratılıyor. Kahvaltı için veya öğlen acıktığınızda midenize yapabileceğiniz en güzel şey. 🥪🌱
 • Mimì e Cocò: Navona Meydanı’nın arkasında olan bu güzel küçük yerde lazanya deneyin. Tabii ki pişman olmayacaksınız. 🍝 🌱
 • Nannarella: Trastevere’deki bu mekanda porsiyonlar bir hayli büyük. Deniz ürünleri sevenler kalamara bayılabilir. Pizzası ve kendi şarapları çok iyi. 🍷🦑🌱
 • Tonnarello: Trastevere’deki diğer alternatif mekanımız burası. Küçük şirin bir meydana bakarken lezzetli yemek + iyi bir prosecco içmek için ideal.  🍾🥂🌱

  roma-trastavere-restoran-yeme-icme-rehberi
  Uzun Yürüyüş Sonrası Hak Edilen Şeyler

 • Maccheroni: Navona Meydanı’nın  yukarısındaki sokaklardan birinde olan bu eski restoranda makarna söyleyin. Keyfinize bakın. Yanına da bir kadeh İtalyan şarabı. 🍝🌱
 • Coming Out: Kolezyum manzaralı bu şirin kafe restoranda kahvaltı dahil günün her saati lezzetli yiyecekler bulabilir ya da sadece kahve içebilirsiniz. Geceleri hareketlenen sokakta bulunan mekanda, kokteyller de iddialı. 🍹 🌈🌱

  coming-out-roma
  Kolezyum’a Nazır Renkli Bir Yer

 • Suppli: Gerçek suppli’yi tatmak için doğru adres Trastevere’deki bu küçük dükkan. Suppli; domates soslu kızarmış pirinç topu gibi bir şey. Oldukça lezzetli bir atıştırmalık. 🍘 🌱

  suppli-mozzarella-roma
  Suppli Böyle Bir Şey

 • Da Francesco: Navona’ya yakın Piazza del Fico’da bulunan bu mekanda bilin bakalım ne yemelisiniz? Evet… Makarna. 🍝🌱
 • Panino Divino: Vatikan tarafındaki küçüklüğüyle ters orantılı lezzete sahip sandviççide, Vatikan turunuza başlamadan önce midenize ziyafet çekin. 🥪🌱
 • Pastificio Guerra:İspanyol Merdivenleri’nin yakınındaki bu makarnacıdan , o gün neli yapmışlarsa ondan alıyorsunuz Piazza Spagna’da dolaşırken afiyetle yiyorsunuz. 🍝🌱
 • Forno Campo de’ Fiori: Campo di Fiori’de bulunan bu fırının patatesli ve biberiyeli bir pizzası var ki of of off. 🍕🌱

  forno-campo-de-fiori-pizza-roma
  Fırındaki Pizzalar Enfes

 • Pizzeria Baffetto: Navona Meydanı’nın arkasındaki çok meşhur pizzacıda eğer rezervasyonunuz yoksa çok beklersiniz ve yemekten zevk almazsınız. Dolayısıyla ne yapıyoruz? Eğer burayı gözünüze kestirdiyseniz mutlaka öncesinde rezervasyon yaptırıyoruz ve pizzanın + şarabın tadını çıkarıyoruz. 🍕🍷
 • Pompi: Roma’daki en turistik tiramisu’cu kesinlikle burası. Turistik diye lezzetsiz sanmayın. Oldukça iyi italyan stili tiramisuları var. Ayaküstü ama doya doya tiramisu yemek için doğru yer. 3 şubesi var, hangisine denk gelirseniz. 🍰 ☕
 • Frigidarium: İtalya dendiğinde akla dondurma da geliyor. Roma’daki gelatocuların en popülerlerinden olan Frigidarium’da benim tercihlerim; 3leches, nero ve frigidarium’lu kornet.🍦frigidarium-roma-dondurma

Yorum Yaz