Roma Ulaşım Rehberi

Roma ulaşım açısından epey alternatifli bir şehir. Tarih ve sanatla iç içe geçmiş sokaklarını keşfetmenin en iyi yolu tabi ki yürümek.  Bundan bahsedeceğim ama öncesinde; Fiumicino – Leonardo da Vinci Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımın nasıl olduğunu anlatayım.

Roma Fiumicino Havalimanı – Şehir Merkezi Ulaşım

fiumicino-roma-havalimani-havaalani-sehir-merkezi-ulasimi-tren-leonardo-ekspres-express
Havalimanından Şehir Merkezine En Hızlı Yol Leonardo Ekspresi

Havalimanı ile şehir merkezi arasındaki en popüler 3 ulaşım yolundan kısaca bahsedeceğim.

Tren; Fiumicino Havalimanı’ndan Roma şehir merkezine gitmek için ilk ve en hızlı seçenek Leonardo Express, ikinci seçenek ise FL1 trenidir. Aceleniz varsa Leonardo Express daha iyi bir seçenek çünkü 30 dakikada Termini’ye varıyor. Fakat gitmek istediğiniz yer Termini’den uzak ve FL1 ‘in duraklarına yakınsa, FL1 treni daha iyi bir seçim olabilir. Bilet fiyatları tek yön olarak Leonardo Express için 14€, FL1 için 8€. Tren biletlerini online satın almak için buraya tıklayabilirsiniz. Tren istasyonu, 3 numaralı terminalin dışında yer alıyor.

Otobüs; Fiumicino Havalimanı’ndan Roma şehir merkezine yani Termini’ye ulaşmanın en ucuz yoludur. Tercih edilebilecek çok sayıda özel otobüs şirketi var ama en popüler olanları şunlar: Terravision 5,80€, Sit Bus 6€ ve TAM Bus 5€.  Fiumicino Havalimanı’ndaki otobüs durakları, 3 numaralı terminalin dışında yer alıyor. Otobüs yolculuğu trafiğe ve durakların sayısına bağlı olarak 45 dakika ile 1 saat arası sürüyor. Terravision’dan online bilet almak için buraya tıklayabilirsiniz.

roma-havalimani-sehir-merkezi-ulasimi-terravision-otobus
Havalimanından Şehir Merkezi Termini’ye Ulaşmak İçin En Popüler Araç Terravision Otobüsü

Önemli bir not: Hem havalimanından hem de Termini’den otobüslere binerken, yoğun saatlerde, biletinizi internet üzerinden almış da olsanız bir sonraki otobüse binmek için beklemeniz gerekebilir. Bu da planladığınızdan daha geç varmanıza yol açabilir. Dönüşte uçağa yetişmek için dikkate alın.

Taksi; toplu taşımaya binmek istemeyenler için iyi bir çözüm olabilir. En fazla 4 yolcu ve 4 bagajın kabul edildiği taksilerle havalimanından şehir merkezine gitmek için 48€ sabit ücret ödemeniz gerekiyor. Trafiğe bağlı olarak yolculuğunuz 40-45 dakika sürebilir.

Roma Toplu Taşıma Bileti

roma-toplu-tasima-bileti-ticket
Roma Toplu Ulaşım Biletleri

Roma’da alacağınız toplu taşıma bileti, tüm araçlarda geçerli. Hangi tip bileti almanız gerektiği ise tamamen size kalmış. Şehirde kaç gün kalacağınıza, toplu taşımayı ne kadar kullanacağınıza hatta hava durumuna göre bile değişebilir.

Tek kullanımlık bilet, 24 – 48 – 72 saat geçerli biletler ve haftalık biletleri tercih edebileceğiniz gibi tüm toplu taşıma araçlarında kullanabileceğiniz ve ilk müze girişinin bedava sonraki müzelerin indirimli olduğu 48 saatlik Rome Pass ve ilk iki müzenin bedava olduğu sonrakilerin de indirimli olduğu 72 saatlik Rome Pass biletlerini de satın alabilirsiniz.

Fiyatları görmek ve online satın almak isterseniz; günlük biletler için buraya, Rome Pass için buraya tıklayabilirsiniz.

Roma Şehir İçi Ulaşımroma-metro-isareti

Roma, şehir içi ulaşım konusunda fazlasıyla alternatif sunuyor. Merkeze yakın konaklayanlar tarihin, sanatın ve eşsiz mimarinin iç içe geçtiği bu şehri yürüyerek keşfetmeliler. Yürümenin haricinde scooter veya motosiklet kiralayabilir veya metroyu tercih edebilirsiniz. Roma’da metrodan daha fazla kullanılan otobüsler ile de neredeyse tüm noktalara ulaşabilirsiniz.

Rota Planlamak İçin Uygulamalar

Bir gezideki en önemli detaylardan biri, bir yerden diğerine en kolay ve hızlı nasıl gidileceğidir. Google Haritalar uygulaması, arabayla, toplu taşımayla veya yürüyerek alternatifli rotaları size öneriyor. Wi-Fi bağlıyken gideceğiniz yerin haritasını önceden indirirseniz offline olarak da çalıştırabilirsiniz.

Gelişmiş ulaşım ağı ile Roma’da Görülmesi Gereken 12 Yer’e rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Yorum Yaz