Roma’da Nerede Kalınır?

Roma büyük bir şehir ve konaklama açısından da oldukça alternatifli. Roma’da gezilecek yerlere baktığınızda, bazı bölgelerin biraz daha öne çıktığını göreceksiniz. Konaklayacağınız yeri seçerken aşağıda bahsettiğim bölgelerden birini tercih edebilirsiniz.

Kalacak yere karar verdikten sonra Görülmesi Gereken Yerler ve Yeme İçme Mekanları yazılarına göz atmak isteyebilirsiniz.

Roma’da konaklamayla ilgili hazırlamış olduğum Roma Bölgeler Haritasını Google Maps uygulamasında açmak için buraya tıklayabilir veya aşağıdaki haritayı kullanabilirsiniz.

Roma’da Nerede Kalınır?

Eski Kent Merkezi

Roma’da Görülmesi Gereken Yerler Listesindeki pek çok yer tarihi kent merkezinde (centro storico) bulunuyor. Tarihle iç içe geçen sokakları, restoranları barları ve görülmesi gereken yerleri ile Roma’nın en hareketli bölgesi burası. Haritada kırmızı ile işaretlediğim bu bölgede kalırsanız, pek çok yere yürüme mesafesinde konaklamış olursunuz.

navona-meydani-piazza-navona-roma-
Navona Meydanı

Termini Bölgesi

Haritada mor ile işaretlediğim ve pek çok ulaşım aracının kesiştiği bir yer. Adını Termini İstasyonu’ndan alan bölgeden nereye isterseniz oraya gidebilirsiniz. Havaalanı otobüsleri ve tren buraya geliyor. Ayrıca Roma’ya gelmişken İtalya’daki başka şehirlere de seyahat etmeyi planlıyorsanız treniniz Termini’den kalkacaktır. Konaklama açısından da alternatifi bol bir bölge fakat ben çok sıcak bakmıyorum. Kent Merkezi, Monti veya Trastevere bölgeleri buradan çok daha güzel, çok daha Roma.

termini-roma-sokaklari-
Termini Sokakları

Monti Bölgesi

Kolezyum gibi tarihi yerlere oldukça yakın, merkezdeki kalabalıktan kısmen uzak, Termini’ye ulaşımı kolay ve konaklama seçenekleri bol bir bölge. Merkezden çok da uzaklaşmadan sakin bir yerde konaklamak istiyorsanız haritada yeşil ile işaretlediğim bu bölgeyi tercih edebilirsiniz.roma-sokaklari-motosikletler

Trastevere Bölgesi

Tiber Nehri’nin karşı kıyısında yani batısında yer alan, haritada mavi ile işaretli, Arnavut kaldırımlı dar sokakları, kafe ve barları ile ünlü. Bu bölgede konaklamak için pek çok alternatif mevcut. Bence çok sevimli bir bölge. Burada konaklamasanız bile yolunuz sık sık buraya düşecektir.

trastevere-sokaklari-roma
Trastevere Sokakları

Vatikan Bölgesi

Nehrin batı tarafında, Trastevere’nin kuzeyinde kalıyor. Hristiyan Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan Vatikan; Dünyanın hem yüz ölçümü hem de nüfus bakımından en küçük bağımsız ülkesidir. Haritada turuncu ile işaretlediğim bu bölge, şehirdeki görülmesi gereken yerlere uzak kalıyor. Vatikan’ın içinde zaten konaklayamıyorsunuz. Yakın çevresinde de konaklamanızı pek önermiyorum. Vatikan Müzeleri, Aziz Petrus Bazilikası ve Meydanı için zaten buraya gelip bölgeyi ve yapıları keşfedeceksiniz.

vatikan-bolgesi-sokaklari
Vatikan Bölgesi Sokakları

Roma’da kalacak bölgeye karar verdiyseniz, gezmeye başlamak için En Güzel 12 Yer listesine göz atmak isteyebilirsiniz.

Yorum Yaz