Budapeşte’de Nerede Kalınır? | En İyi 5 Bölge

Budapeşte’de Nerede Kalınır?

Budapeşte Bölgeleri / Kaynak: wikipedia

Tuna Nehri’nin Buda ve Peşte olarak ikiye böldüğü Macaristan’ın başkenti Budapeşte , 23 bölgeye ayrılmıştır. Budapeşte ve turizm dediğimizde ise ilgilenmemiz gereken 5 bölge var. Bunlar:

1.Bölge: Várkerület (Kale Bölgesi)

5.Bölge: Belváros – Lipótváros (Şehir Merkezi)

6.Bölge: Terézváros

7.Bölge: Erzsébetváros

8.Bölge: Józsefváros

Budapeşte ile ilgili tamamen subjektif olarak hazırlamış olduğum Budapeşte Gezi Rehberi‘ni okursanız, Budapeşte geziniz ile ilgili tüm sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

1.Bölge – Kale Bölgesi (Verkerület)

budapeşte-1-bölge
Tuna Nehrinden 1.Bölgeye Bakış / Kaynak:panadea

Kale Bölgesi (Verkerület) olarak adlandırılan yer, şehrin Buda tarafında bulunuyor. Budin Kalesi, Balıkçı Tabyası, Matthias Kilisesi ve Gellert Tepesi bu bölgede başlıca görülecek yerler arasında. Görülmeye değer pek çok yer yürüme mesafesinde. Bölge gündüzleri oldukça hareketliyken, akşamları da bir o kadar sakin ve sessiz. Budapeşte’deki neredeyse diğer tüm turistik noktalara oldukça uzak olması dezavantajı. Merkezde kalan yerlere arabanızla veya bir ya da daha çok vasıtaya binerek ulaşabilirsiniz. Bu bölge bir tepe üzerinde olduğu için yokuş inip çıkmakta sakınca görmeyenler yürümeyi de tercih edebilirler.

5.Bölge Belváros – Lipótváros (Şehir Merkezi)

Budapeşte-Deak-Ferenc-Ter-Budapest-Eye
5.Bölge-Budapest Eye

Belváros – Lipótváros olarak adlandırılan bölge benim favorim. Neredeyse tüm turistik noktalara, yeme içme yerlerine, barlara yürüyerek ulaşabilirsiniz. Bu olay aslında tüm Budapeşte için geçerli. Bence, hava güzelse, yani yağmur çamur yoksa, akıllıca bir rotayla her yeri yürüyerek görmeniz mümkün. 5.Bölge için şehrin kalbi diyebiliriz. Aziz Stephen Bazilikası, Zincir Köprü, Parlamento Binası ve Büyük Pazar (Budapeşte Merkez Hali) bu bölgedeki başlıca görülmesi gereken yerlerden.  Budapeşte’ nin en ünlü alışveriş caddelerinden biri olan Váci utca bölgenin bir diğer önemli yeri. Budapeşte şehir içi ulaşım ağının kesişme noktası Deák Ferenc tér yani Deak Ferenc meydanı da bu bölgede ve . Budapeşte metrosunun 3 hattı ile otobüs, tramvay ve havaalanı otobüsü 100E  bu meydandan geçmektedir.

6.Bölge Terézváros

budapeşte-metro-m1-watermark
6.Bölge-M1 Hattı İstasyonları

Terézváros, Budapeşte’de kalınabilecek bir diğer güzel bölge. Deak Ferenc meydanından başlayan ve Kahramanlar Meydanında son bulan dümdüz ve geniş meşhur Andrássy út (Andrassy Bulvarı) boyunca pek çok mağaza ve restoran ile Macaristan Opera Binası ve Terör Evi gibi turistik mekanları görebilirsiniz. Daha önce de bahsettiğim gibi, bu bölgeden de tüm noktalara yürüyerek ulaşabilirsiniz. Yürümek istemezseniz de Andrassy Bulvarı’nın altından geçen 1896 yılında açılan ve Avrupa’nın en eskilerinden olan M1 metro hattı ile dilediğiniz yere ulaşabilirsiniz. M1 hattının istasyonlarında instagramlık fotoğraflar da çekebilirsiniz.

7.Bölge Erzsébetváros

budapest-7-bölge-büyük-sinagog-Dohány-Sokağı-Sinagogu
7.Bölge-Büyük Sinagog / Kaynak:tripadvisor

Erzsébetváros pek çok kültürden insanı barındırır. Yahudi tarihine dair izler barındıran bölgenin en önemli yapısı kuşkusuz Büyük Sinagog’tur. Budapeşte gece hayatının kalbi de burada atar. Szimpla Kert (Harabe Bar), Mazel Tov gibi ünlü bar, restoran ve gece kulüpleri  buradadır. Bölgenin ulaşım ağı gelişmiş olduğu için sıkıntı yaşamazsınız.

8.Bölge Józsefváros

budapeşte-8-bölge
8.Bölge Sokakları / Kaynak:budapestflow

Józsefváros bir tık daha uzakta olsa da, geniş bahçeleri, parkları, cafeleri, kiliseleri ve müzeleri ile çok ilgi çekici bir bölge. Palace Quarter olarak da adlandırılan bölgede Macaristan Ulusal Müzesi ile Doğa Tarihi Müzesi yer alıyor.

Yorum Yaz