Budapeşte’de Gezilecek Yerler | En Güzel 12 Yer

Budapeşte’de Görülmesi Gereken 12 Yer

Orta Avrupa’nın renkli şehri Budapeşte’de görülmesi gereken bir sürü yer var. Tamamen subjektif olarak hazırladığım listem şu şekilde ↓

Bu arada, gezmeye başlamadan önce karnınız acıktıysa, tamamen subjektif olarak hazırladığım Budapeşte Yeme İçme Rehberi‘ne göz gezdirmek isteyebilirsiniz.

Budapeşte’de görülmesi gereken yerleri daha kolay keşfedebilmeniz için google haritalar uygulamasında işaretledim ↓

1. Buda Kale Tepesi (Várnegyed)

Buda Kalesi, Matthias Kilisesi, Balıkçı Tabyası

budapeste-kale-zincir-kopru-fotograf
Zincir Köprü ve Buda Kalesi

Kale Tepesi veya Kale Bölgesi olarak geçen bu bölgede; Buda Kalesi, Matthias Kilisesi, Balıkçı Tabyası(Fisherman’s Bastion) ve bölgeye girişte görülen ama az bilinen tarihi bir yapı olan Beç Kapısı (Bécsi kapu) bulunuyor.

matthias-kilisesi
Matthias Kilisesi

Kale Tepesi’ne öğleden sonra gitmenizi öneririm çünkü buradan görülen nefis şehir manzarasını hem gün ışığında hem de karanlıkta görmeniz lazım. Bence plan şu şekilde olmalı; öğleden sonra güneş batmadan 1 saat önce tepeye gidilmeli, Buda Kalesi ve içindeki müzeler gezilmeli sonra Trinity Meydanı’na doğru yürüyüp, hemen yanında bulunan Matthias Kilisesi’nin hem içini hem dışını gördükten sonra Balıkçı Tabyası’nın sütunlarının arasından Tuna Nehri’nin, Parlamento Binası’nın ve şehir manzarasının tadı çıkarılmalı.

balikci-tabyasi-manzara
Balıkçı Tabyası’ndan Şehir Manzarası

Buda Kalesi’ne ve bu tepeye ulaşmak için 3 yol var. Birincisi; Zincir Köprü’den yürüyüp, Kaleye çıkan tarihi fünikülerin yanındaki yoldan yürüyerek tepeye ulaşmak. İkincisi, kaleye çıkan tarihi fünikülere binmek. Üçüncüsü ise Deák Ferenc tér’den kalkan 16 numaralı otobüs ile Dísz tér durağında inmek. Çoğu gezi blogunda üçüncü yol yazmaz, benden size kıyak. 🙂

balikci-tabyasi
Balıkçı Tabyası

2. Zincir Köprü

Buda ve Peşte’yi birbirine bağlayan ilk köprü olan Zincir Köprü (Chain Bridge) kentin simge yapılarındandır. Hava karardığındaki ışıklandırmasıyla şehre ayrı bir hava katan bu köprüden yaya olarak da geçmek mümkündür.

zincir-kopru-chain-bridge
Balıkçı Tabyası’ndan Zincir Köprü

3.Parlamento Binası

parlamento-binasi-budapeste
Parlamento Binası

1900’lü yılların başında neo-gotik tarzda inşa edilmiş bu yapının muazzam bir havası var. Bu görkemli bina, din ve devlet işleri arasındaki dengenin bir sembolü olarak, şehrin en büyük dini yapısı olan Aziz Stefan Bazilikası ile aynı yükseklikte tasarlanmış.Peşte tarafında bulunan bu binanın tamamını fotoğraflayabilmek ve panoramik olarak görmek için Buda tarafına geçmeniz gerekebilir. Daha yakından görüp detaylarını incelemek ve tura katılıp içini de gezmek isteyenler, Peşte tarafından Tuna Nehri kıyısına inip, nehir boyunca şehrin, nehrin, açık havanın tadını çıkararak kenardan kenardan yürüyebilir ve Parlamento Binası’na ulaşabilirler. Hem bu sayede, nehir kıyısında bulunan Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar Anıtı‘nı da görmüş olursunuz.

tuna-kiyisindaki-ayakkabilar
Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar

 

4. Aziz Stefan Bazilikası

aziz-stefan-bazilikasi-st-stephens-basilica
Aziz Stefan Bazilikası

Adını ilk Macar Kralı’ndan alan Aziz Stefan Bazilikası (St.Stephen’s Basilica) Macaristan’ın en önemli dini yapılarındandır. Aziz Stefan’ın sağ eli, kilise içinde sergilenmektedir. Avrupa’nın diğer şehirlerindeki dini yapılarla benzerlik gösterse de, yine de çok etkileyici bir mimariye sahip. Bazilikanın içine girmek ücretsiz, ancak manzara terasına çıkmak ve hazine bölümünü görmek için bir ücret ödeniyor. Mimarisi oldukça etkileyici olan bu yapının hem içi hem de dışı mutlaka görülmeli. Bir de ayine denk gelirseniz tadından yenmez.

aziz-stefan-bazilikasi-st-stephens-basilica-içi-inside
Bazilikanın İçi Oldukça Etkileyici

5. Váci utca

vaci-utca-vaci-sokagi
Váci utca

Budapeşte’nin en ünlü, kalabalık ve turistik sokağı olan Váci utca’da (Vaci Sokağı) alışveriş dükkanlarının yanı sıra çok sayıda restoran ve kafe bulunuyor. Hediyelik eşya satan pek çok dükkan da bulunan bu caddeden bu tarz alışveriş yapmamanızı öneriyorum çünkü aynı ürünü bu sokağın haricinde 2-3 katı ucuza bulabilirsiniz. Bir ucu Vörösmarty tér (Vörösmarty Meydanı), diğer ucu da Budapeşte Merkez Hali (Büyük Market) olan bu canlı sokakta yapılacak en güzel şey; Büyük Market’ten atıştırmalık yiyecek içecek bir şeyler alıp, yaklaşık 1 km’lik bu sokak boyunca uzanan sağlı sollu dükkanlara, kafe, bar ve restoranlara baka baka Vörösmarty Meydanı’na doğru yürümek.  İsterseniz Vörösmarty’den Tuna Nehri’ne inebilir, isterseniz de tarihi M1 hattının ilk durağı olan bu meydandan metroya geçip dilediğiniz yere gidebilirsiniz. Vörösmarty, Deak Ferenc Meydanı’nın hemen aşağısında, yaklaşık 150 metrelik yürüme mesafesinde. Dilerseniz de Deak Ferenc’e doğru yürüyüp, ulaşımın merkezi olan bu meydandan istediğiniz yere hareket edebilirsiniz.

6. Büyük Market (Budapeşte Merkez Hali)

büyük-market-central-market-hall
Büyük Market

1897 yılında açılmış olan 3 katlı gösterişli kapalı pazar, Budapeşte’deki popüler yerlerden biri. Avrupa’daki örnekleri kadar renkli olmayan Büyük Market’te; kasap dükkanları, manavlar, hediyelik eşya satan yerler ve restoranlar bulunuyor. Hediyeliklerin fiyatı, hemen karşısında bulunan Vaci Sokağına göre daha ucuz. Restoran bölümünde ise bana göre çok da bir esprisi olmayan Lángos(kızartılmış hamur, pişi) yemek için alternatifler mevcut. Hediyelik eşyalar almak için iyi bir seçenek olan bu tarihi market, macar salamlarını tatmak ve bol fotoğraf çekmek için uygun.

büyük-market-ic-central-market-hall-inside
Büyük Market’in İçi

7. Andrássy út (Andrassy Bulvarı)

Andrassy-ut
Andrássy út / Kaynak: zipupandgo

Ağaçlar, yeşil alanlar ve şık binalarla çevrili geniş ve dümdüz bir cadde düşünün. İşte Andrassy böyle bir cadde. Ferenc Meydanı’nı, Şehir Parkı’na bağlar. Altında cadde boyunca en eski metro hatlarından biri olan M1 hattı vardır. Opera Binası, Terör Evi Müzesi ve Oktogon Meydanı bu geniş cadde üzerindedir.

8.  Kahramanlar Meydanı

kahramanlar-meydanı-budapeste-
Kahramanlar Meydanı

Andrassy Bulvarı’nın başında bulunan, Macarca adı Hösök Tere olan bu meydanda, Macarların Avrupa’ya gelişinin (895) bininci yılı anısına yapılan Milenyum Anıtı’nı görebilirsiniz. Burayı ağaçlarla çevrili sempatik bir meydan olarak beklemeyin. Macarlar için çok önemli olan bu meydan, bununla ilgilenmeyenler için pek de bir şey ifade etmiyor. Geniş açılı fotoğraf makinelerinizle güzel fotoğraflar yakalayabileceğiniz bu meydanda, anıtı incelendikten sonra, hemen arkasında bulunan şehir parkı’na (Városliget) doğru  yürüyebilirsiniz.

9. Şehir Parkı (Városliget)

budapest-city-park-sehir-parki
Budapeşte Şehir Parkı – Vajdahunyad Kalesi, Göletler, Yürüyüş Parkurları, Kahramanlar Meydanı, Andrassy Bulvarı / Kaynak:matalocus

Şehir Parkı olarak adlandırılan bu alanda, Vajdahunyad Kalesi, Széchenyi Hamamı, Budapeşte Hayvanat Bahçesi, Katolik Kilisesi, gölet ve kış aylarında buz pateni pisti bulunuyor. Kalesi, hamamı, yürüyüş parkurları ve harika doğasıyla masal gibi olan bu bölge, Budapeşte’nin en güzel yerlerinden biri.

vajdahunyad-kalesi
Vajdahunyad Kalesi

10. Vajdahunyad Kalesi

vajdahunyad-kale-kapisi
Vajdahunyad Kale Kapısı

Yazın festivallere, kışın ise noel pazarına ev sahipliği yapan bu masaldan fırlamış gibi görünen kale, 1000.yıl kutlamalarına özel olarak büyük bir maket olarak yapılmış fakat çok fazla beğenilince 1908 yılında şimdiki kalıcı haline getirilmiş.  Kapısından itibaren büyüleyici bir atmosfere sahip kalenin bahçesinde dolaşmak çok keyif verici. Bahçesinde bol bol fotoğraf çekmeyi, kiliseyi incelemeyi, yürüyüş yolundan gölete gitmeyi ve huzur verici sesleri dinlemeyi unutmayın.

vajdahunyad-kalesi-kilise
Romanesk Mimari Katolik Kilisesi

11. Széchenyi Termal Hamamı

szechenyi-termal-hamami
Szechenyi Termal Hamamı / Kaynak:szechenyispabaths

Budapeşte’de bir sürü termal hamam var. Bunlardan en güzeli ve en popüleri ise Szechenyi Termal Hamamı. Açık ve kapalı 18 termal havuzu bulunan bu spa merkezi kış ayları da dahil her zaman açık. Hatta kış aylarında gitmek, hava buz gibi soğukken 38 derecelik havuza girmek ve hiç üşümemek enteresan bir deneyim. Gündüzleri magnezyum ve mineral açısından zengin sulara sahip termal hamamda keyif yapılabilirken, geceleri de çılgın hamam partilerine katılabilirsiniz.

szechenyi-party
Szechenyi Termal Parti 🙂 / Kaynak:szechenyispabaths

12. Dohány Sokağı Sinagogu

dohany-sokagi-sinagogu-buyuk-sinagog
Dohany Sokağı Sinagogu

Avrupa’nın en büyük sinagogu olan Dohány Sokağı Sinagogu (Büyük Sinagog) Budapeşte’deki en önemli dini yapılardandır. Mağribi (Kuzey Afrika) stiliyle inşa edilmiş bu sinagog, İstanbul’da alışkın olduğumuz sinagog mimarisinden çok farklıdır. Mağribi stilinden dolayı dışının camiye, içinin de kiliseye benzediğini görebilirsiniz.

5 Yorum

 1. Fatma Ata
  12 March 2023
 2. İdem
  10 February 2024
  • Alper S.
   19 March 2024
 3. Volkan
  24 March 2024

Yorum Yaz